Polská NIKE 2007 pro Myśliwského

Polská NIKE 2007 pro Myśliwského

aktualita beletrie zahraniční

Polskou literární cenu NIKE 2007 obdržel první říjnovou neděli z rukou Wandy Rapaczyńské a Adama Michnika pětasedmdesátiletý romanopisec Wiesław Myśliwski.

Polská NIKE 2007 pro Myśliwského

Polskou literární cenu NIKE 2007 obdržel první říjnovou neděli z rukou Wandy Rapaczyńské a Adama Michnika pětasedmdesátiletý romanopisec Wiesław Myśliwski za svůj poslední román Traktat o łuskaniu fasoli (Traktát o vylupování fazolí, vydalo nakl. Znak). Ze sedmičky nominovaných, do níž spadali ještě Jerzy Pilch, Tomasz Różycki, Marcin Świetlicki, Maria Janion, Mariusz Szczygieł a Magdalena Tulli, to byl právě Myśliwski, jemuž se tak po desetileté odmlce podařilo získat cenu již podruhé (jakožto vůbec prvnímu spisovateli v celé jedenáctileté historie ceny, poprvé byl oceněn v roce 1997 za knihu Widnokrąg (Obzor)). O čtyřsetstránkové knize Myśliwski prohlásil: „Chtěl jsem popsat osudy jednoho obyčejného člověka žijícího ve 20. století, ve století plném velkých nadějí a zlomů.“

V „Traktátu“ jde o příběh stárnoucího, osamoceného hlídače letních domků v přímořské rekreační oblasti, který jednomu z hostů vypráví svůj životní příběh. Stejně jako přadleny předly svá vřetena, i on sedí, vylupuje fazole a "přede" svoji gavendu. Celý monolog začíná v době okupace, kdy byla zastřelena hlídačova rodina a jedině on se jakýmsi zázrakem zachránil, načež se potuloval světem, vystudoval školu, pracoval na stavbě a nakonec jako saxofonista odjel na západ, kde pracoval po restauracích a v hudebních soborech. Kniha je protknuta nití náhody, osudu, smrti či lásky, či otázkou viny, dobra, zla a vykoupení a z typicky generačního poválečného románu se de facto stává román o životě jako takovém.

Český čtenář se mohl s autorem seznámit při četbě knihy Kamień na kamieniu (Na kameni kámen).

 

 

 © Bára Gregorová

Diskuse

Vložil: Bard, 13.10.2007 00:41
Polská NIKE 2007 pro Myśliwského
Nike ctenaru ziskala kniha o Cesich - Gottland od Mariusze Szczygiela.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2717x

Inzerce
Inzerce