Taran, Ljudmyla

Taran, Ljudmyla

portrét beletrie zahraniční

Portrét současné ukrajinské básnířky, spisovatelky a esejistky zabývající se hlavně gendrovými problémy a ženou v současné literatuře.

Ljudmyla Taran

Ukrajinská básnířka, spisovatelka a esejistka Ljudmyla Taran (nar. 1954) patří mezi nejvýznamnější postavy současné ukrajinské literární scény.

Vystudovala ukrajinský jazyk a literaturu v Kyjevě, dvakrát se zúčastnila letní školy slovanských studií v Brně, pracovala jako učitelka, muzeální pracovnice, vedoucí tiskového oddělení univerzity Kyjevo-Mohyljanská akademie. Byla redaktorkou časopisu Ukrajinská kultura, dnes přispívá do novin Večerní Kyjev. Je členkou Národní asociace ukrajinských spisovatelů i Národní obce spisovatelů Ukrajiny.

Mezi její díla patří sbírky básní: Hlyboke lysťa (Hluboké listí, Moloď, Kyjev 1982), Oforty (Lepty, Raďanskyj pysmennyk, Kyjev 1985), Krokvy (Krokve, Moloď, Kyjev 1990), Oborona duši (Obrana duše, Ukrjinskyj pysmennyk, Kyjev 1994), Kolekcija kochanok (Sbírka milenek, Kalvarija, Lvov 2002), Knyha perevtileň (Kniha převtělování, Fakt, Kyjev 2004). Napsala literárně kritickou práci Enerhija pošuku (Energie hledání, Raďanskyj pysmennyk, Kyjev 1988), knihu rozhovorů Horoskop na včora i na zavtra (Horoskop na včerejšek a zítřek, Rada, Kyjev 1995), knihu esejů a rozhovorů Žinka i čolovik: dolajučy stereotypy (Žena a muž: překonávající stereotypy, Fakt, Kyjev 2002). Je editorkou a autorkou textů v knize Žinka jak tekst: Emma Andijevska, Solomija Pavlyčko, Oksana Zabužko. Fragmenty tvorčosti j konteksty (Žena jako text: Emma Andijevska, Solomija Pavlyčko, Oksana Zabužko. Fragmenty díla a kontexty, Fakt, Kyjev 2002). Roku 2007 vydala další sbírku povídek Ljubovni mandrivky (Milostná putování, Fakt, Kyjev 2007).

Je držitelkou několika literárních ocenění (umělcké prémie Kyjev Jevhena Plužnyka – 2005 nebo prémie Oleksandra Bileckého – 1996).

 

© Rita Kindlerová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3597x

Inzerce
Inzerce
Inzerce