Cena Jiřího Ortena (2007)

aktualita beletrie česká

Cenu pro mladé autory do třiceti let letos výjimečně převezmou dva laureáti: Petra Hůlová a Jonáš Hájek.

Cenu pro mladé autory do třiceti let letos výjimečně převezmou dva laureáti: Petra Hůlová a Jonáš Hájek. Petra Hůlová byla vybrána za prózu Umělohmotný třípokoj (Torst), Jonáš Hájek za sbírku veršů Suť (Fra). U Hůlové jde už v pořadí o čtvrtou vydanou prózu, loni před jejím románem Cirkus Les Mémoires porota CJO upřednostnila debut Marka Šindelky Strychnin a jiné básně. Hájek má za sebou několikaleté publikování na internetu, avšak sbírka Suť je rovněž jeho prvotinou.

Cena Jiřího Ortena, která je spojena s obnosem 50 000 korun, vznikla v roce 1986 a od devadesátých let ji pořádá nakladatelství Mladá fronta a Hlavní město Praha. V minulosti ji obdrželi například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Radek Malý, Marie Šťastná nebo třeba Jaroslav Rudiš. Posledně jmenovaný se letos zhostí role průvodce slavnostním ceremoniálem, který se uskuteční v úterý 13. listopadu v Brožíkově sále pražské Staroměstské radnice (v 15 hodin).

© Petr Vaněk

Diskuse

Vložil: Viktor Janiš, 15.11.2007 16:11
Cena Jiřího Ortena (2007)
Nic nového pod sluncem, viz reflex.cz/Clanek17740.html - před třemi lety Vladimír Novotný rovněž zvážil porotu a shledal ji lehkou. Aby ne, pokud se hodnotí podle toho, zda je někdo znalcem současné české literatury a zároveň o ní aktivně publikuje.... Ale o to tu přece nejde: spíš o to, aby v porotě zasedli lidé sečtělí, s dobrým přehledem o literatuře nikoli jen české provenience. Dobří čtenáři, dobří analytici - ostatně předseda poroty Man Booker Prize, sir Howard Davies, je ředitel London School of Economics, a kupodivu se nad tím nikdo nepozastavoval.
Vložil: Vincent, 14.11.2007 12:28
Cena Jiřího Ortena (2007)
A "vítězné tažení" neutuchá :-) Hájek je slibný, ale nehotový autor (MF DNES 14. 11.)
Vložil: Kočí, 13.11.2007 22:06
Cena Jiřího Ortena (2007)
Oba zmínění autoři hanopisů na rozhodování poroty Ceny Jiřího Ortena jsou úplně mimo - jako člověk, který se rozhodujících setkání poroty účastnil, o tom vím přece jen více než pánové Kopáč a Novotný(sorry, pane učiteli z FSV UK), kteří si tak akorát mohou představovat (bohužel dost nepřesně), jak diskuse... probíhaly. Vůbec se mi nelíbí, s jakou suverenitou zhodnotí naši znalci jak laureáty, tak samotné členy poroty. Proč to děláte? Trocha konstruktivismu by příště nezaškodilo. Antonín Kočí
Vložil: Jan Vaněk jr., 13.11.2007 12:36
Cena Jiřího Ortena (2007)
Tj., aby ti, kdo by chtěli klikat, věděli, do čeho jdou: Kopáč 6. a Novotný 12. t. m. šijící do (porotců letošní) CJO a zejména A2, seč jsou. Kopáčovi 10. t. m. oplatil stejnou mincí Jaromír Typlt.... Jinak, co vím, se zatím akorát vedla diskuse na blogu Ondřeje Lipára (s přehledem odkazů); ale další vývoj causy budeme pozorně sledovat :-)
Vložil: Vincent, 12.11.2007 08:23
Cena Jiřího Ortena (2007)
http://www.czlit.cz/main.php?pageid=248&glos_id=1051 http://www.czlit.cz/main.php?pageid=248&glos_id=1054
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4830x

Inzerce