Glavan, Polona

Glavan, Polona

portrét beletrie zahraniční

Polona Glavanová zaznamenala se svou prvotinou Noč v Evropi (Noc v Evropě, 2001), volně inspirovanou filmem Noc na zemi Jima Jarmusche, nečekaný čtenářský úspěch, ale ani kritiku nenechala její železniční road-movie chladnou a vynesla jí nominaci na prestižní literární ocenění Kresnik.

Polona Glavanová (narozena 1974 v Lublani) zaznamenala se svou prvotinou Noč v Evropi (Noc v Evropě, 2001), volně inspirovanou filmem Noc na zemi Jima Jarmusche, nečekaný čtenářský úspěch, ale ani kritiku nenechala její železniční road-movie chladnou a vynesla jí nominaci na prestižní literární ocenění Kresnik, udělované za nejlepší román předcházejícího roku. Ale její povídkové texty znali čtenáři z časopisů už celá 90. léta, kdy ve Slovinsku rostla velká obliba povídky. Také není bez významu, že její povídky byly zařazeny do obou nejvýznamnějších antologií slovinské povídky posledních let, a sice Čas kratke zgodbe (Čas povídky, 1999) a O čem govorimo (O čem mluvíme, 2004).

Po úspěchu Noci v Evropě vyšel její povídkový soubor Gverilci (Partyzáni, 2004), za který získala cenu Zlata ptica, udělovanou za vynikající úspěchy mladých tvůrců. Její dílo doplňuje řada překladů z angličtiny, např. Flannery O‘Connorové, Hanny Arendtové nebo Bernarda MacLavertyho.

© Aleš Kozár

 

© _______
článek vyšel v _______
na iLiteratura.cz se souhlasem _______

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2488x

Inzerce
Inzerce