Gherguţ, Sorin - portrét autora

Gherguţ, Sorin - portrét autora

ukázka beletrie zahraniční

Básník a překladatel Sorin Gherguţ (nar. 1973) společně s několika vrstevníky debutoval roku 1995 kolektivním sborníkem Tablou de familie (Rodinný portrét), který sestavil nejvýznačnější básník „generace 80. let“ Mircea Cărtărescu. V roce 1998 mu vyšla jeho první vlastní sbírka Time Out.

Básník a překladatel Sorin Gherguţ [čti „gerguc“] se narodil v roce 1973 v Bukurešti. Na tamější univerzitě vystudoval rumunštinu, francouzštinu a teoretickou lingvistiku. Absolvoval několik kurzů generativní lingvistiky, mj. v Brně a v Olomouci. Ve francouzském Lyonu působil jako korespondent časopisu La Roumanie d´aujourd´hui, nyní pracuje v tiskovém odboru Rumunského kulturního institutu v Bukurešti.

Společně s několika vrstevníky debutoval roku 1995 kolektivním sborníkem Tablou de familie (Rodinný portrét), který sestavil nejvýznačnější básník „generace 80. let“ Mircea Cărtărescu, a podílel se i na dalším kolektivním svazku Marfă (Zboží, 1996). Za dva roky nato vyšla v Jasech jeho první vlastní sbírka Time Out (1998). Několik jeho básní v německém překladu je zahrnuto do antologie ich bin ein ander ist bang, poesie aus Rumänien (Bremerhaven, 2000).

Jako překladatel se zaměřuje na soudobou americkou literaturu (William Burroughs, Charles Bukowski, Paul Auster).

Pražské publikum dostalo příležitost k seznámení se Sorinem Gherguţem a jeho tvorbou loni v listopadu na Mezinárodních dnech poezie. Naše ukázky pocházejí ze sbírky Time Out a z nedávno dokončené, dosud nepublikované sbírky Orice (Cokoliv).
 

© Libuše Valentová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2170x

Inzerce
Inzerce