Polský Paszport Polityki 2007 pro Witkowského

aktualita beletrie zahraniční

8. ledna se ve Varšavě předávaly prestižní kulturní ceny týdeníku Polityka pro mladé tvůrce. V kategorii literatura cenu získal Michał Witkowski (nar. 1975) za svůj nejnovější román Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej.

Polský Paszport Polityki 2007 pro Witkowského

8. ledna se ve Varšavě předávaly prestižní kulturní ceny týdeníku Polityka pro mladé tvůrce. V kategorii literatura cenu získal Michał Witkowski (nar. 1975) za svůj nejnovější román Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej.

Po úspěšném románovém debutu Lubiewo (Chlípnice; nominace na Paszport Polityki 2005, finalista NIKE 2006) a sbírce povídek Fototapeta (nominace na Paszport Polityki 2006) se tak Witkowski konečně dočkal ocenění za „boření polských mýtů, zúčtování se současností, stylistické mistrovství a schopnost využívat literární konvenci.”

Stejně jako Witkowski byl na cenu již potřetí nominován také Mariusz Sieniewicz (nar. 1972), autor surrealistických a zároveň společensko-kritických románů Czwarte niebo (Čtvrté nebe; nominace na Paszport Polityki 2003), Żydówek nie obsługujemy (Židovky neobsluhujeme; nominace na Paszport Polityki 2006) a Rebelia (Vzpoura; nominace na Paszport Polityki 2007).

Trojici nominovaných doplňuje Hubert Klimko-Dobrzaniecki (nar. 1967) se svou třetí vydanou prózou Kołysanka dla wisielca (Ukolébavka pro oběšence). Klimko-Dobrzaniecki ve svých prózách čerpá z několikaletého pobytu na Islandu. Ve své nejznámější novele Dom Róży (Rozin dům; vydáno společně s novelou Krýsuvík; nominace na NIKE 2006) naturalisticky popisuje stáří a umírání v jednom z islandských domovů důchodců.

Paszporty Polityki jsou jedním z nejprestižnějších ocenění udělovaných mladým umělcům, kteří se v daném roce významně zasloužili o rozvoj polské kultury. Laureáty vybírá odborná porota, ocenění jsou udělována v sedmi kategoriích: literatura, film, vážná hudba, divadlo, vizuální umění, populární hudba a zvláštní cena nazvaná „Kreator kultury“ (Kulturní tvůrce) za celoživotní zásluhy o polskou kulturu. Tuto cenu letos získal režisér Andrzej Wajda. Ceny byly poprvé udělovány v roce 1993 a během patnácti let tak bylo oceněno více než sto mladých tvůrců.

Paszporty Polityki 2007:
Literatura: Michał Witkowski (nar. 1975), spisovatel, novinář, literární kritik.
Film: Łukasz Palkowski (nar. 1976), filmový režisér a scénárista. Jeho hraný celovečerní debut Rezerwat (Rezervace) získal řadu ocenění na filmových festivalech.
Divadlo: Michał Zadara (nar. 1976), divadelní režisér, autor novátorských inscenací polské klasiky.
Vizuální umění: Joanna Rajkowska (nar. 1968), sochařka a konceptuální umělkyně, svými projekty proměňuje vnímání veřejného prostoru polských měst.
Vážná hudba: Łukasz Borowicz (nar. 1977), dirigent, od roku 2007 vede Orchestr Polského rozhlasu.
Populární hudba: Krzysztof Grabowski (nar. 1965), zpěvák a textař populární skupiny Pidżama Porno.
Kreator kultury: Andrzej Wajda (nar. 1926), filmový režisér, zakladatel tzv. Polské filmové školy 60. let.

© Jan Jeništa

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2779x

Inzerce