Stambolova, Albena

Stambolova, Albena

portrét beletrie zahraniční

Prozaička, překladatelka, literární kritička a psycholožka Albena Stambolova patří k nejzajímavějším představitelkám současné bulharské literatury.

Albena Stambolova

Prozaička, překladatelka, literární kritička a psycholožka Albena Stambolova patří k nejzajímavějším představitelkám současné bulharské literatury. Její prózy se v Bulharsku řadí k nejvíce diskutovaným dílům - k tzv. knihám roku.

Absolvovala obor francouzská filologie na Sofijské univerzitě sv. Klimenta Ochridského. V době 1990-1999 žila v Paříži, kde obhájila magisterský stupeň z psychologie a disertační práci ze sémiotiky a psychoanalýzy (pod vedením francouzské literární teoretičky bulharského původu Julie Kristevy); přednášela zde i na univerzitách. V posledních letech působí v Bulharsku jako psychologická konzultantka a současně vede seminář o psychoanalýze a literatuře na Fakultě slovanských filologií Sofijské univerzity. Je členkou Association Lacanienne Internationale (Mezinárodní Lacanovy asociace) se sídlem v Paříži.

Vydala sbírku povídek Tři tečky (1995) a romány To je to, co se děje (2002), Hop hop hvězdy (2003) a Avantýra, aby uběhl čas (2007).

Její prozaické texty byly přeloženy do polštiny, srbštiny, ruštiny a češtiny.

Osmý den v týdnu, pocházející z let 2003-2004, je z připravované knihy povídek.

© Ivana Srbková

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3256x

Inzerce