McRobbie, Angela: Aktuální témata kulturálních studií

McRobbie, Angela
Aktuální témata kulturálních studií

recenze beletrie zahraniční

Kniha Angely McRobbie se zabývá myšlenkami Stuarta Halla, Paula Gilroye, Homi K. Bhabhy, Judith Butler(ové), Pierra Bourdieua a Frederika Jamesona – kromě Bourdieua (a jednoho článku Bhabhy) dosud nebyl, pokud vím, vydán jediný český překlad těchto autorů (a kromě Butlerové jsou v češtině obsáhlejší informace o těchto autorech dostupné jen v nedávno vydaném Lexikonu teorie literatury a kultury).

 

Angela McRobbie: Aktuální témata kulturálních studií, z anglického originálu přel. Denisa Šmejkalová, Portál, 2006, 236 stran

Po Slovníku kulturálních studií, který je podle mne ve své přílišné stručnosti místy až nesrozumitelný, vydalo nakladatelství Portál ještě knihu Aktuální témata kulturálních studií anglické profesorky komunikačních věd Angely McRobbie. Kniha se zabývá myšlenkami Stuarta Halla, Paula Gilroye, Homi K. Bhabhy, Judith Butler(ové), Pierra Bourdieua a Frederika Jamesona – kromě Bourdieua (a jednoho článku Bhabhy) dosud nebyl, pokud vím, vydán jediný český překlad těchto autorů (a kromě Butlerové jsou v češtině obsáhlejší informace o těchto autorech dostupné jen v nedávno vydaném Lexikonu teorie literatury a kultury).

Kniha, která – ač inzerována jako učebnice – má ke klasické učebnici velmi daleko, sestává z autorčiných interpretací jmenovaných autorů a z připojených analýz konkrétních kulturních produktů (od debatních pořadů BBC až k seriálům dobře známým i českým divákům jako Sex ve městě). Autorka asi bude v našem prostředí mnohé iritovat permanentními útoky na „neustálé úsilí vládnoucích skupin o zachování stability a konsenzu“ (ne náhodou byl právě v Anglii Karel Marx nedávno zvolen za největšího myslitele minulého tisíciletí a kulturní studia tak, jak byla koncipována, přímo z marxismu vycházejí). Místy naštěstí autorka dokáže z tohoto rámce mírně vykročit (když například v souvislosti s Gilroyovou touhou po „jiné formě existence, kde dobrosrdečnost a družnost možná převáží“ odkazuje k Levinasovi). Podobné utopické tóny (připomínající tradiční negativní teologii) zaznívají také v jejích analýzách H. Bhabhy a Halla, kteří hledají meziprostory pro stálé rozšiřování možností demokracie respektující všechny druhy jinakosti.

© Jan Lukavec
 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 96 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

56%čtenáři

zhlédnuto 8349x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce