Kniha roku v Británii a USA (2008)

aktualita beletrie zahraniční

V Británii byl favorit znám dlouho dopředu, přední deníky shodně zvolily novelu Na Chesilské pláži Iana McEwana. Ta se objevila i na seznamech amerických deníků, ovšem ankety o knihu roku ve Spojených státech ovládl doposud málo známý Denis Johnson a jeho román Strom kouře.

 

V Británii je nejlepší Ian McEwan, v USA Denis Johnson

Přelom roku znamená pro literární periodika vhodnou příležitost k bilancování a všechny významné americké i britské deníky také vydávají svůj seznam nejlepších knih za uplynulý rok. Pro autory i nakladatele jsou tyto žebříčky důležité: vybrané tituly většinou zaznamenají znatelný nárůst prodejů na důležitém předvánočním trhu.

V Británii byl favorit znám dlouho dopředu: The Times i The Guardian za knihu roku shodně zvolily novelu Na Chesilské pláži Iana McEwana. Rozsahem nevelký, avšak nesmírně poetický posmutnělý příběh z Británie 60. let minulého století o nedospělosti, neporozumění a neschopnosti velkorysosti mezi dvěma mladými lidmi sice nezískal Bookerovu cenu, ovšem i tak se jej prodaly statisíce výtisků. Ke cti českých nakladatelů slouží fakt, že McEwanův nejnovější počin se objevil i v českém překladu. K mimořádné letošní popularitě autora přispěl i film Pokání s hvězdným obsazením, natočený podle jeho stejnojmenného románu.

Úspěch McEwanova příběhu se ovšem nedá srovnat s literární událostí uplynulého roku číslo jedna: sedmým dílem se završila sága o Harry Potterovi J. K Rowlingové. Její přítomnost na seznamech je ovšem spíše úlitbou síle trhu a celého fenoménu nežli skutečným literárním kvalitám.

 

McEwanova novela se objevila i na seznamech amerických deníků, ovšem ankety o knihu roku ve Spojených státech ovládlo jiné jméno. Doposud málo známý Denis Johnson vydal obsáhlý román Strom kouře, špionážní příběh o agentovi CIA, jenž je v rámci plnění služebních povinností vyslán do války ve Vietnamu. Vleklý konflikt s neslavným koncem pro Ameriku je stále jednou z nejžádanějších literárních látek, a tak není divu, že Johnson za svůj román dostal Národní knižní cenu a je horkým favoritem dubnových Pulitzerových cen.

Na dalších místech žebříčků se objevily knihy autorů známých i v České republice, například v pořadí již šestý román Michaela Chabona Unie jidiš policistů, jenž pojednává o fiktivním židovském státě kdesi na Aljašce, či elegie o 11. září Padající muž klasika americké postmoderny Dona DeLilla. Kritici New York Times či The Washington Post nezapomněli ani na nadějné debuty: temný román Finn Johna Clinche o otci Huckleberryho Finna, zábavný portrét dominikánského imigranta Krátký, ale zázračný život Oscara Waa od Junota Díaze či frašku z prostředí nadnárodních korporací A pak jsme dospěli ke konci Joshuy Ferrise.

© Richard Olehla
článek vyšel v MFDnes 4. 1. 2008
na iliteratura.cz publikujeme se svolením autora

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2353x

Inzerce