Wieringa, Tommy

Wieringa, Tommy

portrét beletrie zahraniční

Tommy Wieringa (1967) debutoval v roce 1995, skutečný průlom přišel s románem Joe Speedboot z roku 2005 (česky Joe Kluzák, 2008). Když tehdy Wieringa zjistil nepoměr mezi ohlasy v médiích a dostupností knihy v knihkupectví, zapojil dvě stovky přátel a známých: podařilo se mu prolomit distribuční zádrhele.

 

Tommy Wieringa (nar. 1967, Goor) studoval historii v Groningenu a žurnalistiku v Utrechtu. Živil se kromě jiného jako prodavač zapalovačů na trhu a poštovní úředník.

Debutoval v roce 1995 románem Dormatique´s manco (Dormatiquovo manko), příběhem myče nádobí v restauraci, který po vyloučení ze střední školy prchá před společností v marné snaze vzpamatovat z milostného zklamání (manko tu znamená neschopnost zapomenout) a nakonec se dostane do Maroka.

V následujícím románu Amok z roku 1997 se Wieringa zabývá konfliktem mezi pohřebním zřízencem, který zajišťuje přepravu zemřelých z ciziny, a jeho antilskou ženou, jež se náhle obrátí na víru.

V roce 2002 vzalo Wieringu pod křídla renomované nakladatelství De Bezige Bij a jeho román Alles over Tristan (Všechno o Tristanovi) vzbudil ohlas. Literární vědec Jakob Keller se v něm vydává po dvaceti letech po stopách básníka Viktora Tristana, který zemřel za záhadných okolností. Materiál má sloužit k napsání biografie, Keller však narazí na dilema: objeví skutečnosti, o kterých z osobních důvodů psát nemůže, to je však v rozporu s vědeckou etikou, protože „kdo zamlčuje mýty a skryté stránky života, pro obor se nehodí.“ Román získal literární cenu Halewijn, kterou každoročně uděluje město Roermond.

Skutečný průlom přišel s románem Joe Speedboot (Joe Kluzák – č. 2008) z roku 2005. Vyprávění Fanouše, který skončil ve čtrnácti letech po úrazu na vozíku a vzal na sebe roli pozorovatele a kronikáře života v ospalém Lomarku, zaznamenává téměř mytický příchod kluka vystupujícího pod jménem Joe Kluzák a jeho vliv na dění ve vesnici. Recenzenti přijali knihu nadšeně a byla nominována na celou řadu významných cen, skutečné ocenění však autorovi uniklo. Když Wieringa zjistil nepoměr mezi ohlasy v médiích a dostupností knihy v knihkupectví, zapojil dvě stovky přátel a známých, aby se v obchodech na jeho knihu ptali. Touto svépomocnou akcí hodnou Kluzáka se mu podařilo prolomit distribuční zádrhele. Kniha vzbudila pozornost i výraznou obálkou – byla nominována na nejlepší přebal roku. Podobně byla věta z tohoto románu: „Výfuky se leskly jak polnice, svět jako by se škvařil ve všespalujícím randálu, když ti hoši sešlápli plyn a nepustili přitom spojku, jen aby ukázali, že existujou, aby o tom nikdo nepochyboval, protože co se nezrcadlí, neexistuje.“ vyhlášena za nejlepší větu roku. Pro epizodu se stavbou letadla našel autor inspiraci u výtvarníka Joosta Conijna, který si sestrojil letadlo a skutečně s ním v marocké poušti létal. Tento svůj projekt zdokumentoval ve filmu Vliegtuig (Letadlo). Wieringa uvádí v jednom rozhovoru, že sám také prošel kursem létání – v jižních Čechách. Román měl být zfilmován, avšak po třech letech příprav autor v březnu 2008 vyhrál soudní spor, kterým další práce (pro nepřípustné zploštění postav i děje) zakázal.

Tommy Wieringa publikuje i časopisecky básně a dojmy z cest. Napsal scénář ke krátkému televiznímu filmu a několik rozhlasových her. O propojení poezie s hudbou se pokusil koncem devadesátých let s vlastní hudební skupinou Donskoy. Je vyhledávaným hostem různých literárních festivalů. Je také činný jako novinář – kromě pravidelných sloupků v bezplatném raníku Spits přispívá např. i do kulturně politického týdeníku Vrij Nederland. V roce 2007 působil jako hostující spisovatel na Technické univerzitě v Delftu. Při té příležitosti napsal esej De dynamica van begeerte (Dynamika žádosti), ve kterém se zabývá úlohou pornografie v lidském životě.

Literární ceny: Halewijn (Alles over Tristan)

Nominace: cena knihkupců AKO (Alles over Tristan, Joe Speedboot), cenu knihkupců Libris (Joe Speedboot), vlámská cena knihkupců Zlatá sova (Joe Speedboot), čtenářská cena nizozemských železnic NS (Joe Speedboot)

Česky: Joe Kluzák (Joe Speedboot), Argo, Praha 2008, 272 s., přel. Magda de Bruin-Hüblová

Bibliografie:
1995 Dormatique´s manco (román)
1997 Amok (román)
2002 Alles over Tristan (román)
2005 Joe Speedboot (román), č. Joe Kluzák 2008
2005 Pleidooi voor de potscherf (dojmy z cest)
2006 Ik was nooit in Isfahan (dojmy z cest)
2006 De familie onderweg (povídky)
2007 De dynamica van begeerte (esej)

Aktualizovaná bibliografie

© Magda de Bruin-Hüblová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3965x

Inzerce
Inzerce