Bałdyga, Zofia; Piela, Kornelia

Bałdyga, Zofia; Piela, Kornelia

portrét beletrie zahraniční

Zofia Bałdyga a Kornelia Piela se narodily v roce 1987, obě vydaly po jedné básnické sbírce, obě studují ve Varšavě. Společný mají také studentský byt, který se sem tam proměňuje v literární salon.

 

Zofia Bałdyga a Kornelia Piela se narodily v roce 1987, obě vydaly po jedné básnické sbírce – Zofia Passe-partout (Staromiejski Dom Kultury, 2006), Kornelia Dobre maniery (Dobré manýry, Biuro Literackie, 2007), obě studují ve Varšavě - Zofia slavistiku, Kornelia práva a sinologii. Společný mají také studentský byt, který se sem tam proměňuje v literární salon.

Jak zmiňuje Anna Kałuża v Tekstylii bis, Zofia se ve svých básních odvolává na malířská díla evropských mistrů (Vermeer, Manet), která se stávají impulzem pro rozpohybování vlastní fantazie. Výsledkem je obohacení a rozvíjení obrazového základu, vytváření vlastního jazyka, svébytné chápání a osobité ztvárnění reality.

Kornelia je ve svém projevu variabilnější, sahá po různých typech narace, po různých situacích, s kterými si pohrává – hra je všudypřítomná. Básnířka používá ironii, parafrázuje skutečnost. Ve výsledku je každá báseň zcela jiná, spojovacím elementem je pak určitá konkrétnost a „hmatatelnost“ básní.

 

baldyga

© Martina Bořilová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4428x

Inzerce
Inzerce