Meras, Icchokas

Meras, Icchokas

portrét beletrie zahraniční

Icchokas Meras je spisovatelem prózy a her. Narodil se v roce 1934 v Kelmė, jenž leží v severozápadní části Litvy. Kelmė je jednou z nejstarších litevských židovských komunit.

 

Icchokas Meras je spisovatelem prózy a her. Narodil se v roce 1934 v Kelmė, jenž leží v severozápadní části Litvy. Kelmė je jednou z nejstarších litevských židovských komunit (minimálně 300 let stará). Celá Merasova rodina zahynula v roce 1941, kdy nacisté likvidovali židy v Litvě. Nedlouho na to byl Icchokas Meras jako sedmiletý adoptován do rodiny rolníka, a tak vojnu přežil. Vystudoval Polytechnický institut v Kaunasu a pracoval ve Vilniusu jako inženýr. S profesionálním psaním pak začal v roce 1964. Po emigraci do Izraele (1972), začal na univerzitě v Tel Avivu studovat literární komparatistiku.

Merasův debut vyšel v roce 1960. Kniha se jmenovala Geltonas lopas (Žlutý blázen) a byla jakousi sbírkou autobiograficky laděných povídek, skicou holocaustu z pohledu dítěte. Později napsal a publikoval několik kolekcí povídek, novel a televizních scénářů.

Nejznámější Merasovou knihou je zřejmě Lygiosios trunka akimirką (volný překlad: Patová situace potrvá jenom chvíli) z roku 1963, nejkontroverznější pak text Striptizas, arba Paryžius – Roma – Paryžius (Striptýz, aneb Paříž – Řím – Paříž).

V roce 1973 Icchokas Meras obdržel Literární cenu prezidenta státu Izrael Zalmana Shazara a Mezinárodní památní ocenění za výtečnost a preciznost v literatuře o holocaustu. Je také nositelem literárního ocenění od Litevské spisovatelské asociace v USA (1976 a 1996), literární ceny Rafaeli (1979), literární ceny Sionistické federace (1981) a další literární ceny prezidenta státu Izrael (1998). V roce 1995 mu byl udělen řád litevského velkoknížete Gediminase.

Icchokas Meras žije v Izraeli, ve městě Cholon. Jeho knihy byly přeloženy do dvaceti jazyků.

 

© Ján Chovanec

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2751x

Inzerce
Inzerce