Navakas, Kestutis

Navakas, Kestutis

portrét beletrie zahraniční

Kestutis Navakas je litevský básník, esejista, literární kritik a překladatel.

Kestutis Navakas je litevský básník, esejista, literární kritik a překladatel. V letech 1987–1988 byl předsedou Sekce mladých spisovatelů v Kaunasu, od roku 1993 je členem Unie litevských spisovatelů.

V letech 1994 až 1996 byl Navakas literárním publicistou a kritikem pro noviny Kauno diena a Noriu a poté (1998–1999) pracoval pro Litevskou státní televizi, kde vypracovával přehledy nových knih. Po otevření kaunaského knihkupectví Septynios vienatvės (Sedm samotářů) v roce 1996 ho vedl do roku 2000. Od roku 2002 do roku 2004 pracoval opět pro Litevskou státní televizi, v programu Dům kultury. V současnosti spolupracuje s týdeníkem Nemunas.

Navakas debutoval v roce 1988 knihou poezie Krintantis turi sparnus (volný překlad: Padající dostal křídla). Později publikoval tři knihy poezie, knihu esejů a knihu humorných povídek.

V roce 2006 Kestutis Navakas obdržel Národní cenu kultury a umění a cenu Julionase Lindé-Dobilase (litevský kněz, literární kritik, pedagog a spisovatel, který žil na začátku 20. století).

Navakas překládá poezii z němčiny i několika dalších jazyků (např. Walter von der Vogelweide, Else Lasker-Schüler, Ernst Jandl, Edgar Alan Poe, George Gordon Byron, Aloysius Betrand, atd.). Ve výčtu jeho překladů je také možno najít několik divadelních her a libret.

Navakasova poezie je překládána do angličtiny, němčiny, švédštiny, ruštiny, gruzínského a dalších jazyků.

Žije a tvoří v Kaunasu.

 

© Ján Chovanec

Diskuse

Vložil: Iva, 06.10.2009 12:01
Navakas, Kestutis
Detailní program festivalu byl právě zveřejněn na stránkách Skandinávského domu: www.skandinavskydum.cz
Vložil: Iva, 17.09.2009 22:17
Navakas, Kestutis
Tento spisovatel a s ním jeho kolegové z Lotyšska a Estonska přijedou na konci října do Prahy na festival pobaltské literatury a filmu Baltfest 2009. Setkání pořádá Skandinávský dům, jste srdečně zváni! PÁ 23. ŘÍJNA, 10:00 - 18:00, Malý sál Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1 Besedy se spisovateli,... autorské a scénické čtení, přehlídka krátkých filmů, přednášky o kultuře a historii Pobaltí, promítání fotografií. Hosté: Liana Langa (Lotyšsko), Arvo Valton (Estonsko), Kestutis Navakas (Litva).
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3586x

Inzerce