Doorman, Maarten: Romantický řád

Doorman, Maarten
Romantický řád

ukázka beletrie zahraniční

Romantika představuje každodenní zkušenost. Tímto konstatováním se hned dostáváme k prvnímu paradoxu této knihy...

 

Maarten Doorman: Romantický řád. Z nizozemského orig. De romantische orde přel. Jana Pellarová. Prostor, Praha 2008, 312 stran

Romantika představuje každodenní zkušenost. Tímto konstatováním se hned dostáváme k prvnímu paradoxu této knihy, prvnímu z nevyhnutelné řady protikladů, které s sebou psaní o romantice přináší. Neboť není snad romantismus spíše historickým obdobím či stylem než zkušeností a neapeluje snad vždy na to vyšší, vznešenější v nás, co se každodennosti vymyká?

Západní člověk, který jde dnes lesem, tak činí jinak než ten, kdo žil v 18. století, nebo indián z kmene Hopi. Ba co více: prochází se také úplně jiným lesem. Ne proto, že ho spravuje spolek ochrany přírody, že ho ohrožuje kyselý déšť, anebo proto, že se rozloha lesů a nekultivovaných ploch značně zmenšila. Zásadně jiný je způsob, jakým les prožíváme. Jen málokdo si tyto obyčejné a poměrně vágní prožitky uvědomuje, nicméně jsou houževnatě a hluboce zakořeněné ve způsobu, jakým se díváme na svět. Navíc se dají popsat a historicky dohledat. Kdo jde lesem, vyráží do přírody, zažívá neurčitý pocit vznešenosti, duševního klidu, čistého vzduchu a zdraví. Kde v jiných kulturách a časech člověk spíše chodil, plahočil se či plížil, tam se západní člověk od dob romantismu prochází. Ne proto, aby lovil, sbíral dřevo nebo hledal houby, a už vůbec ne kvůli tomu, aby zažehnal pomyslná nebezpečí, ale z jakési neurčité touhy po něčem, čemu se v duchovním smyslu říká „ozdravění“. Kdo jde lesem, nevláčí s sebou žádné dřevo, plody nebo usmrcená zvířata, ale Rousseaua, Schuberta, Wackenrodera, Wordsworthe a Caspara Davida Friedricha.

Překlad © Jana Pellarová
ukázka z knihy Maarten Doorman: Romantický řád. Prostor, Praha 2008
na iLiteratura.cz se souhlasem překladatelky a nakl. Prostor

Diskuse

Vložil: Magda de Bruin, 18.10.2008 12:35
Doorman, Maarten: Romantický řád
Přejete si, abych se Vaši připomínku pokusila tlumočit autorovi?
Vložil: Vít Kremlička, 15.10.2008 12:05
Doorman, Maarten: Romantický řád
Opravdu patří romantika ke každodenní zkušenosti?Tak to teda máte život! Většina lidí žije v existenci - šťastnější si ji neuvědomují, a menšina, již si jsou existence vědomi téměř hynou z té hrůzy!To není svoboda, ale pustina!Krom toho: stav "romantika" není totéž co styl "romantismus", tak prosimvás... neblbněte čtenářstvo!
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 7718x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce