Nejlepší knihy roku 2008 podle NRC Handelsblad

aktualita beletrie zahraniční

Z tradiční ankety deníku NRC Handelsblad „Nejlepší knihy roku 2008“ vyšla v kategorii nizozemské literatury vítězně Charlotte Mutsaersová s románem Koetsier Herfst (Kočí Podzim) – jako svou „knihu roku“ ho jmenovali tři respondenti.

 

Z tradiční ankety deníku NRC Handelsblad „Nejlepší knihy roku 2008“ vyšla v kategorii nizozemské literatury vítězně Charlotte Mutsaersová s románem Koetsier Herfst (Kočí Podzim) – jako svou „knihu roku“ ho jmenovali tři respondenti. V odpovědích dvou respondentů se objevuje Doeschka Meijsingová a její román Over de liefde (O lásce), který také nedávno získal cenu knihkupců AKO.

V anketě letos figurují dokonce dva čeští autoři. Známý literární publicista Bas Heijne uvádí Karla Čapka a jeho Obyčejný život (Een doodgewoon leven, přel. Irma Pieperová): „Román z roku 1934 českého spisovatele, který byl měl vést k dalšímu znovuobjevování tohoto autora.“ (Toto přání se mu ostatně splní: nakladatelství Wereldbibliotheek plánuje na rok 2010 nový překlad Války s mloky, opět v překladu Irmy Pieperové.) Esejista Guus Middag uvádí jako svou knihu roku výbor z tvorby Miroslava Holuba. Pod titulem De geboorte van Sisyphus (Zrození Sisyfa) ho sestavila a přeložila Jana Beranová. Middag knihu v NRC Handelsblad rozsáhle recenzoval. Svou volbu zdůvodňuje takto: „Holub? Jedno z mnoha velkých jmen, od nichž jsem ještě nikdy nic nečetl. Otevřel jsem knihu – a celé dny jsem se od ní nemohl odtrhnout. Lehká, vtipná, dojímavá – ale tedy dobrým, jak bych to řekl, mírně pokřiveným způsobem.“

Také zájem o Franze Kafku v Nizozemsku neutuchá. Recenzentka Anneriek de Jongová jmenuje publikaci Reinera Stacha: Kafka. Die Jahre der Erkenntnis.

© Magda de Bruin-Hüblová

 

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3020x

Inzerce
Inzerce