Vokolek, Václav: Obrazy ze Staré Říše (in A2)

Vokolek, Václav
Obrazy ze Staré Říše (in A2)

recenze dětská

Knihu určenou především dětským čtenářům tvoří čtyři samostatné příběhy propojené prostorem městečka Stará Říše (souvislost se Starou Říší Josefa Floriana se omezuje na zmínku a pak doslov).

Václav Vokolek: Obrazy ze Staré Říše, Ilustrace Eva Sýkorová-Pekárková, Mladá fronta 2008, 148 s.

Knihu určenou především dětským čtenářům tvoří čtyři samostatné příběhy propojené prostorem městečka Stará Říše (souvislost se Starou Říší Josefa Floriana se omezuje na zmínku a pak doslov). V textech nabitých fantazií se prolíná realistické vyprávění se snovými motivy a výlety do světa pohádek. Co příběh, to dětský hrdina, který prožije dobrodružství plné nečekaných setkání. Ať už jsou novými známými děda Čas, ředitel cirkusu Rodolfo Canarinni, archivář města Uprostřed nebo vietnamský obchodník pan Luong z krámku v průjezdu, z každého rozhovoru vyplyne drobné poučení. Příběhy jsou místy nedějové, čistě konverzační, někdy vtipně ironizují svět dospělých, jindy působí svou snahou ilustrovat myšlenku těžkopádněji. Text by se jistě obešel bez vsuvek typu "nestyděla se za to, že je Romka, a ve Staré Říši to nikomu nevadilo", které literaturu pro děti spolehlivě degradují na výchovnou pomůcku. Ve Vokolkově textu se jich objevuje naštěstí únosné množství. Nechybějí četné jazykové hříčky, kromě poněkud násilných jmen některých postav zdařilé, které podobu okolního světa nejen pojmenovávají, ale i transformují. Výtvarného doprovodu se ujala zkušená dětská ilustrátorka - spolu s grafikem odvedla solidní práci bez novátorských ambic. V rámci dětské produkce větších nakladatelství lze knihu jednoznačně označit za nadprůměr.

© Jana Šrámková
článek vyšel v časopise A2 č. 4/2009
na iLiteratura.cz se souhlasem autorky i časopisu A2

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 119 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Daniel, 11.04.2009 16:19
Vokolek, Václav: Obrazy ze Staré Říše (in A2)
Kniha je čtivá, u malého kluka zabrala. Jen ty obrázky. No... Vypadají jako čmárání puberťáka.
Vložil: Rudolf, 07.04.2009 19:02
Vokolek, Václav: Obrazy ze Staré Říše (in A2)
Paní Šrámková, ty vsuvky určitě negradují knihu na úroveň výchovné pomůcky, Zkuste si tu knihu přečíst, to bude asi nejlepší.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

59%čtenáři

zhlédnuto 2819x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce