Uri, Helene: Ti nejlepší z nás 1

Uri, Helene
Ti nejlepší z nás 1

recenze beletrie zahraniční

„Tuto knihu jsem musela napsat,“ řekla po vydání románu Ti nejlepší z nás jeho autorka Helene Uri. V době vydání se Uri již plně věnovala literatuře a rozhodla se vydat knihu odehrávající se v prostředí největší norské univerzity, kde sama několik let působila na katedře fonologie.
Uri, Helene: Ti nejlepší z nás, přel. Jarka Vrbová, Knižní klub, Praha 2009, 368 stran.
 
„Tuto knihu jsem musela napsat,“ řekla po vydání románu Ti nejlepší z nás jeho autorka Helene Uri. V době vydání se Uri již plně věnovala literatuře a rozhodla se vydat knihu odehrávající se v prostředí největší norské univerzity, kde sama několik let působila na katedře fonologie. S univerzitou v Oslo se Uri rozloučila kvůli sporům se svým nadřízeným, její poslední román však rozhodně není osobním vyřizováním účtů. Vlastní zkušenost autorky mu ale dodává na síle a kontroverznosti, jak ukázalo i rozpačité přijetí knihy v Norsku, kde se mnozí recenzenti neubránili pokusům dosadit za románové postavy jejich reálné předobrazy.
 
Tři kolegové z fiktivní katedry futurolingvistiky bojují všemi zbraněmi o autorství projektu, který přinese jeho tvůrci profesní uznání i značné finanční prostředky. Už předchozí knihy (Dyp rødt 315, Honningtunger, Engel av nylon) ukázaly, že Uri svým psaním ráda dráždí. Ženy trpící řadou pikantních úchylek a neuróz tentokrát vystřídaly slabůstky profesorů a docentů. Rivalita, závist, podvody, pomluvy, protekce a sexuální vztahy na pracovišti se nevyhýbají ani univerzitě, kde tak jen zdánlivě působí ti nejlepší z nás.
 
Síla románu Ti nejlepší z nás netkví v samotné zápletce, ale v desítkách vedlejších postav, které procházejí chodbami univerzity a setkávají se na vědeckých konferencích. Uri vykresluje vysokoškolské pedagogy a vědce jako závistivé postavičky, které v kantýně pomlouvají úspěšnějšího kolegu pyšnícího se novým článkem v zahraničním časopise, nebo které na večírku nevraživě pozorují kolegu, jenž prý aspiruje na stálé pracovní místo.
 
V románu Uri zúročila svou lásku k lingvistice, která jí posloužila i jako obraz odtrženosti univerzitních kabinetů od reality. S jemnou ironií popisuje Uri zapálení lingvistů pro obor a přesvědčení o důležitosti jejich vědeckého bádání. Koho by přeci nezajímalo, jak bude vypadat dialekt v nově se rodící čtvrti Osla v okolí budoucí opery, nebo kudy se bude ubírat vývoj silných sloves.
 
Román Ti nejlepší z nás je čtivě a vtipně napsaná kniha, která chce trochu rozbouřit poklidné univerzitní kruhy. Český čtenář nezatížený znalostí poměrů na norské univerzitě není nucen srovnávat román s realitou a může se nechat bavit, příběhem i jazykem.   

© Barbora Grečnerová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 167 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

70%autor článku   57%čtenáři

zhlédnuto 3964x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce