Tvrdá, Eva: Třešňovou alejí

Tvrdá, Eva
Třešňovou alejí

recenze beletrie česká

Nová kniha slezské autorky Evy Tvrdé přináší příběhy z téměř zaniklé obce ve Slezsku, kde žili sudetští Němci, češi, volyňští Češi...

Ztracená paměť
Eva Tvrdá: Třešňovou alejí, Repronis, Ostrava 2008, 148 stran

Literatura z regionů nebývá příliš známá a když se navíc týká konkrétního místa, většinou ji kritici přejdou nezájmem. Nicméně jde o důležitou součást naší nejen literatury, ale i historie, která by jinak často zůstala v troskách, stejně jako mnoho domů, usedlostí, ale i celých vesnic či oblastí. Slezská autorka Eva Tvrdá (nar. 1963) se pustila do několika příběhů, jejichž středobodem je vesnice Třebom ve Slezsku. Po staletí v ní žili sudetští Němci, kteří byli vysídleni po 2. světové válce. Přišli jiní vysídlenci, volyňští Češi. Ale ani ti se nezdrželi dlouho; režimu nebyli příliš po chuti. Krom toho v Třebomi žili další obyvatelé, z nichž mnozí umřeli, odešli, ale jen několik málo jich zůstalo a snažilo se zapomenout…

Kniha má pět částí. První oddíl, nazvaný Edeltraud, se věnuje příběhu německé rodiny, v níž vyrůstala dívka Edeltraud. Otec narukoval a nakonec zemřel na východní frontě. Zvláště zdařilá je část vyprávění, kdy se po krátkých odstavcích střídají pocity Edeltraud, která žije na statku v Třebomi, a jejího otce, jenž se snaží nezešílet v armádě. Druhá část nese název Ludmila a přináší vyprávění volyňské dívky, jejíž rodina odešla na konci války ze Sovětského svazu a byla umístěna do Třebomi do statku po sudetské rodině Edeltraud. Třetí oddíl s titulem Inge pojednává ve zkratce o Edeltraudině kamarádce Inge, která sice mohla po válce v Československu zůstat, ale svůj život dala do služeb komunismu. Třešňovou alejí je název čtvrté části, v níž se stará Edeltraud jede do Třebomi podívat. A Ztracená paměť obsahuje několik dobových fotografií z Třebomi. Autorka události nehodnotí, pouze je čtenáři předkládá s nabídkou popřemýšlet, zamyslet se a snad i domyslet, co přinesla druhá půlka 20. století, jak obrovským způsobem změnilo konání několika šílených jedinců celou mapu Evropy. Na mikrokosmu malé obci Třebomi a jejích obyčejných obyvatelích lze názorně ukázat a procítit, jak z gruntu se dvěma režimům podařilo vykořenit lidské osudy, duše, celé rodinné historie. Ludmilina rodina musí pohřbít dědečka na cestě z Volyně do Čech, tedy symbolická nejistota, vytrženost; nemá ani hrob, neví, kde je pohřben, tedy pusto a prázdno v duši, stejně jako v téměř zaniklé Třebomi, kam se jede Edeltraud ve stáří podívat, aby zjistila, že jejich dům již dávno nestojí, třešňová alej, kterou chodila do kostela, je přestárlá a z obyvatel nepozná nikoho.

© Rita Kindlerová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 127 čtenářů.

Diskuse

Vložil: RitaK., 26.04.2009 19:42
Tvrdá, Eva: Třešňovou alejí
Máte pravdu, ale je škoda, že se podobné knihy nedostanou k více čtenářům, jde o "regionální" autory i tematiku, pestože kdyby takových dílek nebylo, nedověděli bychom se nic o osudu Sudet či jiných podobných oblastí, které tak tragicky poznamenalo 20. století. Asi těžko bude laik bádat v archivech... a přitom archivní třeba jen fotografie mohou přinést ve formě beletrie mnoho objevného a poučného.
Vložil: Marcela, 24.04.2009 16:54
Tvrdá, Eva: Třešňovou alejí
Knihou jsem byla nadšená, stejně jako autorčinou dřívější s názvem Dědictví. Autorka příběhy svých hrdinů píše tak, že je žijete zároveň s nimi, fyzicky cítíte jejich bolest i štěstí. Kniha Třešňovou alejí je tak opravdová, že třešňové květy voní ze stránek knih, stejně jako čerstvě pooraná půda. Těším... se na další knihy Evy Tvrdé.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

58%čtenáři

zhlédnuto 3826x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce