Zabužko, Oksana: Knyha butťa. Hlava četverta

Zabužko, Oksana
Knyha butťa. Hlava četverta

recenze beletrie zahraniční

Prozatím poslední kniha nejznámější současné ukrajinské autorky Oksany Zabužko přináší dvě novely. První je Kniha butťa. Hlava četverta, autorčin prozaický debut, který vyšel roku 1989 v charkovském časopise Prapor (nyní Berezil). A druhou je českému čtenáři známá Mimozemšťanka, novela, která vyšla v povídkové knize Sestro, sestro.

2x pozemští mimozemšťané
Oksana Zabužko: Knyha butťa. Hlava četverta, Fakt, Kyjiv 2008, 164 stran

Prozatím poslední kniha nejznámější současné ukrajinské autorky Oksany Zabužko přináší dvě novely. První je Kniha butťa. Hlava četverta, autorčin prozaický debut, který vyšel roku 1989 v charkovském časopise Prapor (nyní Berezil). A druhou je českému čtenáři známá Mimozemšťanka, novela, která vyšla v povídkové knize Sestro, sestro (čes. 2006). Zabužko napsala ke knize úvod, v němž vysvětluje, že se na naléhání vydavatele uveřejnit svoji prvotinu zprvu zdráhala, ale poté, co si text znovu přečetla, zjistila, že její tušení ji nezklamalo, společnost se skutečně ubírá tím nešťastným směrem, který autorka předvídala na konci 80. let. Do textu vůbec nezasáhla, takže čtenář má možnost ocenit sci-fi příběh mladé básnířky, která si tehdy ještě zdaleka nebyla jistá svými prozaickými schopnostmi.

Jde o drásající příběh dvojice, která se má ráda. Ábel ale ještě neprošel iniciací – zabitím. Vždy mu byl kladen za vzor Kain, drsný kamarád (ale možná i bratr), který neměl problém s honěním „barbarů“ a jejich „převýchovou“ či zabíjením. I Kainovi se líbí Ada, dívka Ábela, která nechce čekat na jeho iniciaci. Kain ji však dostihne a zneuctí a Ábel se rozhodne Kaina zlikvidovat. Prostě vypsat z paměti. Zajímavou osobou je Bohdan, bývalý „barbar“, který se coby „socializátor“ podílel na studiu „barbarů“. Barbary, vlastně zbytky lidí, mají praví, Civilizovaní lidé buď zlikvidovat nebo socializovat, což v podmínkách autorkou vykresleného světa jaksi nejde. Příběh je klasickým sci-fi příběhem inspirovaným R. Bradburym, ale hlavně sovětskou zkušeností.

© Rita Kindlerová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 98 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

58%čtenáři

zhlédnuto 2849x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce