Reidinger, Jiří Bilbo: Cirkus! Chauve

Reidinger, Jiří Bilbo
Cirkus! Chauve

recenze dětská

Reidingerovo vyprávění je sledem fragmentárních zastavení u více či spíše méně podstatných událostí v životě klaunské rodiny od jara, kdy opouštějí kamenný dům a vyrážejí s maringotkou do světa, do zimy, kdy se domů opět vracejí. Jednotícím pojítkem dílčích epizod je kromě chronologické linky také atmosféra sounáležitosti vtipně umocněná podobností většiny jmen lidských a zvířecích postav i neživých rekvizit i smyslem pro bizarní situace.

Jiří Bilbo Reidinger: Cirkus! Chauve aneb Ze života jedné klaunské rodinky, ilustrovala Dora Dutková, Baobab, Praha 2009, 48 stran

Nakladatelství Baobab tradičně poskytuje prostor zajímavým, ale v oblasti literatury pro děti méně etablovaným autorům, a to jak textů, tak výtvarného doprovodu. Takovou symbiózu představuje i komediantské vyprávění Jiřího „Bilbo“ Reidingera s komiksovými ilustracemi Dory Dutkové Cirkus! Chauve aneb Ze života jedné klaunské rodinky. Podobnost podtitulu s reálným působením Bilbo Compagnie, skupiny herce, klauna a spisovatele Jiřího Reidingera a jeho ženy, zpěvačka a textařky Sylvie Krobové, rozhodně není náhodná. Soubor zabývající se komediálním divadlem v současnosti vystupuje mj. právě s divadelní adaptací knihy, v níž se představují jak živí herci (tak trochu v rolích sebe sama), tak loutky představující kuriózní zvířata, předváděná v cirkuse s poněkud nezvyklým názvem Chauve – Pleš.

Reidingerovo vyprávění je sledem fragmentárních zastavení u více či spíše méně podstatných událostí v životě klaunské rodiny od jara, kdy opouštějí kamenný dům a vyrážejí s maringotkou do světa, do zimy, kdy se domů opět vracejí. Jednotícím pojítkem dílčích epizod je kromě chronologické linky také atmosféra sounáležitosti vtipně umocněná podobností většiny jmen lidských a zvířecích postav i neživých rekvizit (Bilbo, Josefína Bilbová, Bárbila, Týnbila, kačena Bilboa, veška Svěďbila, blecha Násosbila, krysa Krysbila, maska Bubábila…) i smyslem pro bizarní situace. Vyprávění autorského vypravěče, realizované v prézentu a nikoli nezaujatě, se soustřeďuje především na postavu klauna Bilba, který je většinou hlavním aktérem příhod. Ty mají ráz klaunských výstupů, ať se odehrávají v manéži jako součást představení (počítání neviditelných salt blešího artisty, kačena hrající na klavír), nebo častěji mimo ni (putování do maringotky za jízdy, záchrana kačeny uvízlé na stožáru, nasazování kontaktních čoček, šapitó odnesené vichřicí, mikulášská scéna s čertem). Objevují se i humorné, ale zároveň mírně nostalgické retrospektivní vstupy, které vyprávění obohacují o reálnější ukotvení v běhu životního času. Situační komika, důraz na vtip jednoduchých dějů, v nichž jsou lidské postavy buď hlavními strůjci akcí, nebo spíše nechtěnými účastníky, vyprávění dominuje, i když sporadicky problesknou i prvky jazykového humoru, nebo se vypravěč uchýlí k metaforické obraznosti.

Jednotlivé krátké příběhy originálně dotváří a o vlastní nápady rozšiřuje Dora Dutková ve výtvarném doprovodu, jehož úsporná barevnost dává vyniknout vtipným detailům a nestereotypnímu přístupu. Autorka propojuje obvyklý ilustrační doprovod s rozfázováním dějových sekvencí dotvářejícím dějové momenty textu i s ucelenými komiksovými čísly rozvíjejícími samostatné minipříběhy s různou mírou přímé vazby na Reidingerův text.

Výtvarná a textová složka se doplňují promyšleným a vzájemně prospěšným nápaditým způsobem s vhodnou mírou nedořečenosti, která vybízí čtenáře k samostatnému rozvíjení představivosti i smyslu pro humor. Na první pohled nepodbízivá knížka je svěžím příspěvkem do literatury pro menší i větší čtenáře.

 

© Jitka Zítková

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 110 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

58%čtenáři

zhlédnuto 2193x

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce