Německá knižní cena 2009

Německá knižní cena 2009

aktualita beletrie zahraniční

Letos popáté byla před zahájením Frankfurtského knižního veletrhu udělena prestižní Německá knižní cena.

Německá knižní cena 2009: Du stirbst nicht spisovatelky Kathrin Schmidt

Letos popáté byla před zahájením Frankfurtského knižního veletrhu udělena prestižní Německá knižní cena. Knihou roku se stal titul Du stirbst nicht (Ty neumíráš, Kiepenheuer & Witsch, únor 2009), čtvrtý, autobiograficky laděný román jednapadesátileté Kathrin Schmidt.

Odborná porota zdůvodnila svoji volbu slovy: „Román vypráví příběh o znovunabývání světa. Slabiku za slabikou, větu za větou hledá jeho hrdinka, která se po mozkové příhodě probudí z kómatu, svůj ztracený jazyk, svoji ztracenou paměť. Lakonicky, uštěpačně i úzkostně líčí tento román vnitřní svět nemocné protagonistky, z něhož se ohromnou silou jazyka rodí příběh její rodiny, jejího manželství i netušené lásky. Do světa, který hrdinka skládá z dílčích fragmentů, patří rozpadající se NDR i roky, jež uplynuly od sjednocení Německa do začátku našeho století. Individuální příběh návratu z náruče smrti je tak velmi nevtíravě a umělecky zdařile zasazen do prostředí, v němž se promítají dozvuky historicko-politických změn.“

Sama autorka při převzetí ceny prohlásila, že ji to samozřejmě nesmírně těší, ale větší radost má z Nobelovy ceny pro Hertu Müller, jejíž román Die Atemschaukel byl rovněž nominován na letošní Deutscher Buchpreis.

Sedmičlenná odborná porota vybírala ze 154 titulů, které byly zaslány do soutěže a splňovaly formální podmínky nominace – román v německém jazyce vydaný v německém, rakouském nebo švýcarském nakladatelství v časovém rozmezí říjen 2008 – polovina září 2009. Do užšího výběru postupuje 20 titulů, v polovině září byl zveřejněn shortlist s šesti finalisty. Cena pro rok 2009 byla udělena 12. října.

Kathrin Schmidt se narodila 12. března 1958 v duryňském městě Gotha. Vystudovala psychologii na univerzitě v Jeně, pracovala jako dětská psycholožka. V druhé polovině osmdesátých let absolvovala studium na Literárním institutu Johannese R. Bechera v Lipsku, počátkem devadesátých let působila jako redaktorka časopisu pro ženy Ypsilon. Od roku 1994 je spisovatelkou na volné noze. Žije v Berlíně, je provdaná, má pět dětí.

Výběr z díla:
Poesiealbum 1979 (básně, 1982)
Ein Engel fliegt durch die Tapetenfabrik (básně, 1987)
Flußbild mit Engel (básně, 1995)
Die Gunnar-Lennefsen-Expedition (román, 1998)
GO-IN der Belladonnen (básně, 2000)
Koenigs Kinder (román, 2002)
Seebachs schwarze Katzen (román, 2005)
Du stirbst nicht (román, 2009)

5 let Německé knižní ceny
2009 – Kathrin Schmidt: Du stirbst nicht (Kiepenheuer & Witsch 2009; Ty neumřeš)
2008 – Uwe Tellkamp: Der Turm (Suhrkamp 2008; Věž, česky vyjde v Mladé frontě)
2007 – Julia Franck: Die Mittagsfrau (S. Fischer 2007; Polednice, česky v nakladatelství Jota, Brno 2008, překlad Lucy Topol‘ská)
2006 – Katharina Hacker: Die Habenichtse (Suhrkamp 2006; Nemající, česky vyjde v nakladatelství Kniha Zlín)
2005 – Arno Geiger: Es geht uns gut (Hanser 2005; Vede se nám dobře, česky nevydáno, ukázka)

© Jitka Kolářová

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 8171x

Inzerce