Dny české a německé kultury

Dny české a německé kultury

aktualita beletrie zahraniční

Od 30. října do 15. listopadu se v Drážďanech, Ústí nad Labem a Euroregionu Elbe/Labe koná 11. ročník kulturního festivalu Dny české a německé kultury.

Dny české a německé kultury

Od 30. října do 15. listopadu se v Drážďanech, Ústí nad Labem a Euroregionu Elbe/Labe koná 11. ročník kulturního festivalu Dny české a německé kultury. Program zahrnuje na 125 hudebních, divadelních, filmových či literárních akcí, výstavy a diskusní fóra i minifestival loutkového divadla. Stěžejním tématem letošního ročníku je mírová revoluce 1989.

Akce jsou prezentovány celkem ve 14 saských a severočeských městech a obcích, literární program je však soustředěn do dvou center, do Drážďan a Ústí nad Labem. Na německé straně se uskutečnila mimo jiné Pražská noc (inscenované čtení z knih Miloslava Švandrlíka, Jana Balabána, Alexandra Klimenta, Jaromíra Konečného, Friedricha Throberga a dalších), čtení z díla Karla Čapka, Mileny Ody (německy píšící Češky žijící v Berlíně, která představila svou povídku Neinsager), ze svého nového románu Doktorspiele četl „Čech z povolání“, německy píšící spisovatel českého původu a vůdčí osobnost německé slam poetry Jaromír Konečný. Na programu je rovněž autorské čtení Radky Denemarkové, jejíž román Peníze od Hitlera, vyznamenaný cenou Magnesia Litera 2006, vyšel letos na podzim v německém překladu hamburské bohemistky Evy Profousové pod názvem Ein herrlicher Flecken Erde.

V Ústí nad Labem se 13. listopadu 2009 uskuteční druhá česko-německá noc literatury, při které herci z Činoherního studia představí texty Thomase Brussiga (Hrdinové jako my, česky Jana Zoubková, 2000), Inga Schulze (Obyčejný storky, česky Jana Zoubková, 2003), Judith Hermannové (Nic než přízraky, česky Petr Štědroň, 2005) a Bernharda Schlinka (Předčítač, česky Tomáš Kafka, 1998). Následovat bude promítání filmu „Elementární částice“, který byl natočen podle bestselleru Michela Houellebecqa.

© Jitka Kolářová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2426x

Inzerce
Inzerce