Kononenko, Jevhenija: Novely dlja necilovanych divčat

Kononenko, Jevhenija
Novely dlja necilovanych divčat

anotace beletrie zahraniční

Jedna z prvních knih současné ukrajinské autorky Jevhenije Kononenko.

Jevhenija Kononenko: Novely dlja necilovanych divčat (Novely pro nepolíbené dívky), nakl. Kalvarija, edice Kvitkova, Lviv 2009, 2. vyd., 192 s.

Rukopisné povídky Kyjevská autorka Jevhenija Kononenko je známá tím, že si nebere servítky, co se feministického diskurzu jejích próz týče. Novely pro nepolíbené dívky je sbírečka povídek, které si mezi lety 1992 a 1996 ručně zapisovala. Šestnáct textů je věnováno vztahům mezi ženami, mezi ženami a dětmi, ženami a muži, ženami v rodinách, bez rodin, s tchýní…

Kononenko je skvělá vypravěčka a znalkyně ženské povahy. Dovede výborně představit vnitřní svět, pocity a nálady žen nejrůznějšího věku, vzdělání či sociálního postavení. Nejčastěji se příběhy odehrávají v Kyjevě, odkud autorka pochází a své město zná dokonale. Jak centrum, tak okrajová neútěšná betonová sídliště, kde se za dveřmi miniaturních bytečků odehrávají každodenní dramata zapříčiněná nejen inflací, nedostatkem zboží, neschopností muže postavit se na vlastní nohy, neschopností ženy opustit tyranskou tchýni apod. Jen málo z příběhů končí šťastně, ale málo jich končí i tragicky. Často jde o nedorozumění způsobena tím, že a i jedna ze zúčastněných stran není ochotná diskuse, postavení se problému čelem a odpoutání se od vlastní, často bezútěšné minulosti. Ukrajinská 90. léta s celkovou krizí společnosti, ekonomiky a politiky se velice silně v textech odrážejí a jen díky poslední novele Sestra čtenář neupadne do hluboké deprese.

© Rita Kindlerová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3237x

Inzerce
Inzerce