Fournier, Jean-Louis: Kam jedeme, tati?

Fournier, Jean-Louis
Kam jedeme, tati?

anotace beletrie zahraniční

Autobiografická kniha Jeana-Louise Fourniera Kam jedeme, tati? byla v roce 2008 oceněna Prix Femina a získala si velkou oblibu u francouzských čtenářů. Autor v ní s nadhledem a humorem (byť někdy velice černým) líčí své strasti a trampoty se dvěma těžce postiženými syny.

 

Jean-Louis Fournier: Kam jedeme, tati?, přel. Irena Zbiejczuková, Computer Press, 2010, 112 stran

Autobiografická kniha Jeana-Louise Fourniera Kam jedeme, tati? (Oú on va, papa?), která byla v roce 2008 oceněna Prix Femina a získala si velkou oblibu u francouzských čtenářů, vychází nyní i v češtině. Knihu, ve které autor s nadhledem a humorem (byť někdy velice černým) líčí své strasti a trampoty se dvěma těžce postiženými syny, vydalo nakladatelství Computer press.

Jean-Louis Fournier (1938- ) je známý hlavně jako jeden z dvojice autorů televizních pořadů pro děti (spolu s Pierrem Desrogem). Napsal také přes dvacet knih, většinou humoristických (La grammaire française et impertinente) či dětských příběhů (Antivol, l'oiseau qui avait le vertige, La Noiraude), které se staly předlohou pro jeho seriály. Jeho první autobiografickou knížkou byl román Il n´a jamais tué personne, mon papa (1999), v němž vypráví o svém dětství v Calais. Teprve za titul Kam jedeme, tati? však byl Jean-Louis Fournier odměněn významnou francouzskou literární cenou, a rázem se tak stal i známým spisovatelem.

Kniha Kam jedeme, tati? ale není prvním Fournierovým dílem, které si můžeme přečíst i česky – už dříve u nás vyšly čtyři jeho humoristické eseje: Oprsklá matematika : praštěné příklady pro Einsteiny na propadnutí (Arithmétique appliquée et impertinente), Mysli! holce přece nemůžeš říkat vole! : manuál chování pro náctileté (Je vais t’apprendre la politesse, p´tit con), Mysli! Přece si o ně neumažeš kola! : řidičský manuál nejen pro náctileté (Roulez jeunesse, un code de la route pour les neunes) a Chceš práci? Mysli!, aneb Pánbůh u vstupního pohovoru : jak jednat s úředníky : manuál nejen pro náctileté (Curriculum vitae de Dieu). Všechny knihy (ve Francii vycházely v devadesátých letech) vydalo nakladatelství Ivo Železný během roku 2000-2001 a od Kam jedeme, tati? se výrazně se odlišují jak zaměřením na čtenáře, tak obsahem a stylem.

© Irena Zbiejczuková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4173x

Koupit knihu

Inzerce