Szymborská, Wisława

Szymborská, Wisława

portrét beletrie zahraniční

Polská básnířka Wisława Szymborska (1923) bude dalším důležitým hostem letošního Světa knihy. Básnířka bytostně spjatá s Krakovem, kde celý život bydlí a tvoří.

Polská básnířka Wisława Szymborska (1923) bude dalším důležitým hostem letošního Světa knihy.

Básnířka bytostně spjatá s Krakovem, kde celý život bydlí a tvoří. Nositelka Nobelovy ceny za literaturu. Žena, jež dobyla polský Parnas. Dáma ironická i noblesní, která zásadně neposkytuje rozhovory. Slovy neplýtvá ani ve své poezii – ve více než dvaceti sbírkách najdeme necelých tři sta básní. Stejně úsporný je její jazyk, metafory jsou jen výjimečným kořením a obraznost krotí ironie. Formou se Szymborské básně blíží komentáři, glose, paradoxu. Nebo anekdotě s výraznou pointou. V polské poezii, nejčastěji mužské, bojující, vzpurné, vyniká odstup, pochopení pro každodennost. Autorka z dálky pozoruje dějiny, politiku, ideologické války. A její styl je charakteristický a rozpoznatelný od přelomové sbírky Volání Yettimu (Wołanie do Yetti, 1957) až k poslednímu svazku poezie Tady (Tutaj, 2009).

Dvorní překladatelkou první dámy polské poezie je Vlasta Dvořáčková, která Szymborskou poprvé představila českým čtenářům v roce 1965 (Sůl, orig. Sól, 1962). Po dalších sbírkách – V Hérakleitově řece (1985) a Konec a počátek (1997) – se loni objevil překlad tří nejnovějších sbírek Okamžik, Dvojtečka a Tady (Pistorius&Olšanská, Příbram 2009). Přesto zde Wisławu Szymborskou teprve objevujeme. Její poezie, klasická, klidná a kontemplativní vyžaduje víc klidu a soustředění, než jsou dnešní čtenáři ochotni investovat, klíčem ke světu Szymborské je trpělivost všímat si drobných projevů poetična kolem nás. Na druhé straně je ovšem poezie polské básnířky ve své univerzalitě přístupná mimo hranice svého rodného jazyka, její básně jsou epické a nestaví na lingvistické hře, ale ani na znalosti konkrétních reálií, událostí, postav či mytologií. Básnířka vede dialog s přírodou, rostlinami i zvířaty, všímá si okamžiků každodenního života, jež odkazují k nepochopitelnému tajemství bytí, zároveň je ale dokáže ironicky komentovat a s humorem snižovat.

Jeden z mistrů polské poezie, Julian Pryzboś, stvořitel moderního poetického jazyka, označil její básně za arci-fejetony. Szymborska využívá malého prostoru verše k pointovanému komentáři běžných starostí. Smrt nenahlíží z perspektivy věčnosti a hrdinství, ale v osobním rozměru prázdnoty po blízké osobě – není ovšem proto méně tragická a prožitek méně existenciální. Precizní přístup a racionalita brání v užívání silných slov, často prázdných a bezobsažných. Szymborska mluví jazykem obecným, ale ne nízkým nebo nespisovným. Stejně jako v práci s motivy a symboly i zde ji vede uměřenost po střední cestě mezi extrémními body vulgarity a vznešeného patosu. Pomáhá jí v tom schopnost pochybovat o očividném, běžném, naučeném, tradičním, ale neztrácet přitom schopnost vidět celek a pátrat po smyslu. „Když se mi zdálo, že vím a chápu všechno, nebo skoro všechno, byla jsem ve své podstatě bezbrannější a vnitřně nerozhodnější než dnes, kdy to, co vím jistě, mohu spočítat na prstech jedné ruky.“

 

Bibliografie
(zdroj: culture.pl)

Dlatego żyjemy, Warszawa: Czytelnik, 1952 Pytania zadawane sobie, Kraków: WL, 1954
Wołanie do Yeti, Kraków: WL,1957
Sól, Warszawa: PIW, 1962
Wiersze wybrane, Warszawa: PIW, 1964
Sto pociech, Warszawa: PIW, 1967
Wszelki wypadek, Warszawa: Czytelnik, 1972
Wybór wierszy, Warszawa: PIW, 1973
Wielka liczba, Czytelnik, Warszawa 1976
Tarsjusz i inne wiersze, Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1976
Ludzie na moście, Warszawa: Czytelnik, 1986
Lektury nadobowiązkowe, Kraków: WL, 1992
Początek i koniec, Poznań: a5, 1993
Widok z ziarnkiem piasku, Poznań: a5, 1996
Życie na poczekaniu, Kraków: WL, 1996
Sto wierszy - sto pociech, Kraków: WL, 1997
Chwila, Kraków: Wydawnictwo Znak, 2002
Nowe lektury nadobowiązkowe: 1997-2002, Kraków: WL, 2002
Rymowanki dla dużych dzieci, Kraków: Wydawnictwo a5, 2003
Dwukropek, Kraków: Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5, 2005
Zmysł udziału: wybór wierszy, Kraków: WL, 2006
Nic dwa razy. Nothing Twice, Kraków: WL, 2007
Miłość szczęśliwa, Kraków: a5, 2007
Tutaj, Kraków: Znak, 2009

© Lucie Kněžourková

Diskuse

Vložil: Martina, 05.05.2010 20:26
Szymborská, Wisława
Oceňuji, že Svět knihy letos představí polskou literaturu, protože i když jsou to naši sousedé, málokdo se o polské autory víc zajímá. Zejména na Wislawu Szymborskou se velmi těším! Konečně se téhle výjimečné básnířce u nás dostane pozornosti!
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 10070x

Inzerce
Inzerce