Stojkova-Klemer, Katerina

Stojkova-Klemer, Katerina

portrét beletrie zahraniční

Katerina Stojkova-Klemer se narodila 4. června 1971 v Burgasu, kde také absolvovala na Svobodné univerzitě obor elektronika a elektrotechnika.

Katerina Stojkova-Klemer se narodila 4. června 1971 v Burgasu, kde také absolvovala na Svobodné univerzitě obor elektronika a elektrotechnika. V roce 1995 odešla do Spojených států, kde vystudovala výpočetní techniku a více než deset let pracovala jako softwarová inženýrka. V roce 2009 ukončila magisterské studium umění poezie na Spalding University v Louisville v Kentucky.

Píše poezii a prózu v bulharštině a angličtině, zabývá se také uměleckým překladem mezi oběma jazyky. V Lexingtonu v Kentucky, kde žije, založila několik literárních skupin.

Je autorkou dvojjazyčné básnické sbírky Văzduchăt okolo peperudata – The Air around the Butterfly (Vzduch kolem motýla, Fakel Express, Sofie 2009), sbírek v bulharštině Nedelimo čislo (Nedělitelné číslo, Fakel Express, Sofie 2011) a Kak nakazva Bog (Jak trestá Bůh, ICU, Sofie 2014) a sbírek básní v angličtině The Most (Finishing Line Press, 2010) a The Porcupine of mind (Broadstone books, 2012). Za svou poslední sbírku v bulharštině Kak nakazva Bog získala v r. 2014 Národní cenu Ivana Nikolova, kterou každoročně uděluje nakladavatelství Žanet 45 v Plovdivu.

Od ledna 2009 uvádí v Lexingtonu rozhlasovou show o literatuře, umění a kultuře Accents. V lednu 2010 založila nakladatelství Accents Publishing se zaměřením na kulturní a literární výměnu mezi národy. V nakladatelství vyšla r. 2014 v jejím překladu dvojjazyčná antologie současné bulharské poezie The Season of Delicate Hunger (Accents Publishing, 2014).

Její divadelní hra Černoto palto (Černý kabát) se stala součástí syžetu k filmu Proud Citizen amerického režiséra Thomase Sutherlanda, kde Katerina Klemer hraje hlavní roli. Film získal řadu ocenění na různých filmových festivalech v USA, např. zvláštní cenu poroty na mezinárodním filmovém festivalu River’s Edge v r. 2014.

© Dimana Ivanova

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3737x

Inzerce
Inzerce