Pyrkalo, Svitlana

Pyrkalo, Svitlana

portrét beletrie zahraniční

Mladá ukrajinská autorka zaujala již svým prvním dílem, novelou Zelena marharyta (2000), za niž získala cenu nakladatelství Smoloskyp v roce 2000. Působí v Londýně v ukrajinské redakci BBC, kde vede kromě jiného pro Ukrajinu významnou soutěž Kniha roku BBC.

Svitlana Pyrkalo se narodila roku 1976 na Poltavsku, vystudovala ukrajinskou filologii na kyjevské univerzitě T. Ševčenka. Pracovala v nejrůznějších časopisech a v televizi. Již léta působí v Londýně v ukrajinské redakci BBC, kde vede kromě jiného pro Ukrajinu významnou soutěž Kniha roku BBC.

Mladá ukrajinská autorka zaujala již svým prvním dílem, novelou Zelena marharyta (2000), za niž získala cenu nakladatelství Smoloskyp v roce 2000. Následovala kniha Bez tabu o Bez tabu (2002), v níž spolu s Teťanou Vorožko využila témata z televizního programu Bez tabu, který moderovala. Poté vyšla próza Ne dumaj pro červone (2004), Avtorska kolonka (2007), sebrané týdenní sloupky, které autorka publikovala v novinách Hazeta po-ukrajinsky (spoluautoři Andrij Bondar, Vitalij Žezera, Mykola Rjabčuk Viktorija Stach). Zatím poslední knihou Pyrkalo je Kuchňa ehojista (2007) – pohled na svět skrze salám proložený sbírkou sloupků, které vycházely v časopise Hlavred. Pyrkalo také sestavila svého druhu první slovník ukrajinského mládežnického slangu Peršyj slovnyk ukrajinskoho molodižnoho slenhu (1998).

Je též autorkou překladu románu Mariny Lewycké Dva karavany (2008).

© Rita Kindlerová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2916x

Inzerce
Inzerce