Milewski, Jacek

Milewski, Jacek

portrét beletrie zahraniční

Jacek Milewski (nar. 1966) je novinář, učitel, publicista, autor televizních pořadů o Romech, laický teolog a spisovatel. V roce 1993 s farářem Jerzym Zawadzkým spoluzaložil jedinou nestátní (církevní) školu pro Romy v Polsku.

 

Jacek Milewski (nar. 1966) je novinář, učitel, publicista, autor televizních pořadů o Romech, laický teolog a spisovatel. Bydlí na východě Polska, v Suwałkách, má dvě dcery. V roce 1993 s místním farářem Jerzym Zawadzkým spoluzaložil jedinou nestátní (církevní) školu pro Romy v Polsku. Díky ní už jedna generace romských žáků, kteří ve státní polské škole zaostávali a cítili se diskriminováni, mohla získat alespoň základní vzdělání. Někteří z nich ve výuce pokračovali a dnes do romské školy posílají už své vlastní děti. Jacek Milewski byl po mnoho let ředitelem této školy, a v té době se spřátelil s mnoha svými žáky a jejich rodiči. Z těchto zkušeností vnikla jeho první beletristická kniha, sbírka povídek Dym sie rozwiewa, která v říjnu 2009 získala cenu Beaty Pawlak. Tato cena je každoročně udělována autorům nejlepších textů (knih a článků) na téma jiných kultur, náboženství či civilizací.

V současné době Jacek Milewski už není ředitelem školy, kterou spoluzakládal. Po smrti p. Zawadzkého nový farář rozvázal s Milewským pracovní poměr kvůli oboustranným neshodám.

© Stefania Szostok

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2509x

Inzerce
Inzerce