Müller, Herta

Müller, Herta

portrét beletrie zahraniční

Herta Müllerová se narodila roku 1953 na západě Rumunska ve vesnici s německým obyvatelstvem Nitchidorf. Její otec sloužil za druhé světové války u SS, matka byla po válce deportována do pracovního tábora v Sovětském svazu.

Herta Müllerová se narodila roku 1953 na západě Rumunska ve vesnici s německým obyvatelstvem Nitchidorf. Její otec sloužil za druhé světové války u SS, matka byla po válce deportována do pracovního tábora v Sovětském svazu.

Müllerová vystudovala na univerzitě v Temešváru rumunskou literaturu. Stala se členkou skupiny Aktionsgruppe Bannat sdružující rumunské a německé autory žijící v Transylvánii a usilující o svobodu projevu za vlády Ceauşescova režimu. Živila se jako překladatelka v továrně na traktory, ale poté, co odmítla spolupracovat s komunistickou tajnou službou Securitate, přišla o práci. Po opakovaných výhrůžkách opustila v roce 1987 zemi a odešla do Německa. Nyní žije v Berlíně.

Vydala přes dvacet knih, zejména románů, ale i esejů a kratších próz, v nichž se vrací k životu v totalitním režimu, např. Niederungen (Nížiny, 1982), Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt (1986, česky jako Cestovní pas, 2010), Reisende auf einem Bein (Cestující na jedné noze, 1989). Ve svém posledním románu Atemschaukel (Rozhoupaný dech, 2009) vykreslila osudy Němců v Sedmihradsku.

Herta Müllerová získala v roce 2009 Nobelovu cenu za literaturu. Byla tak oceněna za dílo, „které s básnickou zhuštěností a vypravěčskou otevřeností vykresluje krajiny vykořeněných“. V roce 1999 se poprvé zúčastnila Festivalu spisovatelů Praha, letos byla ohlášena jako jeho hlavní host, ze zdravotních důvodů však nepřijela.

© Ivana Srbková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5908x

Inzerce
Inzerce