Stavycka, Lesja

Stavycka, Lesja

portrét beletrie zahraniční

11. srpna se konalo rozloučení s lingvistkou, doktorkou filologie, vedoucí profesorkou sociolingvistiky Ústavu ukrajinského jazyka Akademie věd Ukrajiny, Lesjou Stavyckou, která 7. srpna zemřela v Kyjevě ve věku 47 let.

 

Lesja Stavycka

11. srpna se konalo rozloučení s lingvistkou, doktorkou filologie, vedoucí profesorkou sociolingvistiky Ústavu ukrajinského jazyka Akademie věd Ukrajiny, Lesjou Stavyckou, která 7. srpna zemřela v Kyjevě ve věku 47 let. 

Stavycka byla významná badatelka v oblasti stylistiky, teorie a dějin ukrajinského jazyka, genderové lingvistiky či psycholingvistiky. Narodila se 24. listopadu 1962 v Kyjevě. Po absolvování střední školy nastoupila na Kyjevskou národní pedagogickou univerzitu M. Gorkého (nyní - Národní pedagogická univerzita M. Drahomanova), kterou absolvovala v roce 1983.

Je autorkou více než 100 vědeckých článků, dvou monografií (Estetyka slova v ukrajinskij poeziji 10-30-ch rr. 20 st., Argo, žargon, sleng: Socialna dyferencijacija ukrajinskoji movy) a čtyř slovníků (Korotkyj rosijsko-ukrajinskyj slovnyk kontrastyvnoji lekcyky (kol.), Korotkyj slovnyk žargonnoji leksyky ukrajinskoji movy, Ukrajinskyj žargon. Slovnyk, Ukrajinska mova bez tabu. Slovnyk necenzurnoji leksyky ta jiji vidpovidnykiv). Účastnila se mezinárodních stipendijních programů (Kasa im. Józefa Mianowskiego, Varšava, Polsko, 2008, The Eugene and Daymel Shklar fellowship in Ukrainian studies, Harvard, USA, Cambridge, 2006). Vedla dizertační práce z oblasti filologie, pracovala jako profesorka na katedře ukrajinské lingvistiky (Perejaslavsko-Chmelnycká pedagogická fakulta Hryhorije Skovorody a Kamjanecko-Podilská státní univerzita). Patřila k nejvýznamnějším a nejerudovanějším odborníkům na jazyk. Byla zvána do všech médií coby jazyková expertka. Jen mezi lety 2003 a 2009 poskytla na 30 rozhovorů v médiích.

Její smrt mohla být jen nešťastná náhoda, neboť dle platné legislativy nelze vylomit dveře bytu po dobu tří dnů, pokud majitel sám neotevře. V sobotu 7. srpna se ke Stavycké nemohla dozvonit jedna z jejích studentek, která přivolala policii, neboť několik dnů předtím paní Lesje nebylo dobře. Policie bohužel vnikla do bytu až v pondělí 9. srpna a našla profesorku již bez známek života.

 

© Rita Kindlerová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 3174x

Inzerce
Inzerce