Faktor, Jan: Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des heiligen Hodensack-Bimbams von Prag

Faktor, Jan
Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des heiligen Hodensack-Bimbams von Prag

anotace beletrie zahraniční

Německy píšící spisovatel českého původu Jan Faktor oslaví své devětapadesátileté narozeniny na den přesně autorským čtením v Brně a Praze. Českým čtenářům představí svůj poslední román s epickým názvem Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy.

Jan Faktor: Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des heiligen Hodensack-Bimbams von Prag, Kiepenheuer & Witsch, Köln 2010

Šestisetstránkový opus Jana Faktora s názvem vpravdě výpravným Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des heiligen Hodensack-Bimbams von Prag (Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy) zavádí čtenáře do socialistického Československa. Hlavní hrdina tohoto erotického vývojového románu, kterého němečtí čtenáři znají již z dřívějších Faktorových básní, žije v chaotické domácnosti tvořené z převážné většiny ženami. Dospívá obklopen tetičkami poznamenanými válečnými traumaty, tyranizujícím strýcem a překrásnou, obdivovanou matkou. Jejich životy prostupuje nesnesitelný zápach, protože v domě bují plíseň a jsou poničené odpadové trubky. Špína je však především symbolem politické stagnace.

Román se již na jaře probojoval do pětice nominací na Cenu lipského knižního veletrhu, na podzim svůj úspěch zopakoval a ocitl se na shortlistu Německé knižní ceny udělované vždy před zahájením Frankfurtského knižního veletrhu. V letošním roce se autorovi dostalo vyznamenání za životní dílo v podobě německo-francouzské literární ceny Candide.

Ukázka: text, audio

© Jitka Nešporová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5105x

Inzerce