Americká Národní knižní cena (2010)

Americká Národní knižní cena (2010)

aktualita beletrie zahraniční

Spolu s Pulitzerovou cenou je Národní knižní cena nejsledovanějším americkým literárním oceněním. Letos si jí média všímala ještě víc než obvykle: v kategorii non-fiction totiž zvítězily memoáry zpěvačky a skladatelky Patti Smith.

Národní knižní cenu v USA vyhrála i zpěvačka Patti Smith

Spolu s Pulitzerovou cenou je Národní knižní cena nejsledovanějším americkým literárním oceněním. Letos si jí média všímala ještě víc než obvykle: v kategorii non-fiction totiž zvítězily memoáry zpěvačky a skladatelky Patti Smith.

Ta v knize Just Kids (Jen děti) vzpomíná na to, jak prožívala bouřlivá šedesátá a sedmdesátá léta v New Yorku, přičemž značnou část těchto vzpomínek věnuje svému tehdejšímu blízkému kamarádovi a vrstevníkovi, později slavnému fotografovi Robertu Mapplethorpovi (1946–1989). Název knihy vychází ze zážitku, jaký měla dvojice v roce 1967: dvojice turistů sledovala ve Washingtonu neobvykle oblečenou Smithovou a Mapplethorpea, tehdy ještě zcela neznámé bohémy, a špitala si, zda má smysl je fotografovat, zda jde opravdu o nějaké slavné umělce. „Jsou to jen děti," uzavřel nakonec debatu muž a ze snímku sešlo. Kniha začíná, když Smithová v devatenácti letech zjistí, že je těhotná, a rozhodne se dítěte po narození vzdát. Poté se vydá do New Yorku, kde pracuje v knihkupectví a seznámí se Mapplethorpem, podobně nekonformním, jako je sama. Kniha pak líčí jejich blízký vztah, který byl kamarádský, duchovní i příležitostně milostný (Mapplethorpe byl bisexuál). Smithová v knize konstatuje, že Mapplethorpe byl nejdůležitějším člověkem a umělcem v jejím životě. Jde o její první knižní text mimo poezii a písňové texty a porota jej komentovala mimo jiné takto: „Naléhavý příběh mládí a přátelství obdeařila Smithová stejnou originální a lyrickou kvalitou, jakou známe z její ostatní – písňové, básnické i výtvarné – tvorby.“

Velké překvapení se zrodilo v kategorii prózy, kde namísto favorizovaných Petera Careyho (australský držitel dvou britských cen Booker Prize byl nominován za knihu Parrot and Olivier in America) nebo Nicole Kraussové (Great House neboli Velký dům prolíná všední život s dramaty dvacátého století) zvítězila málo známá Jaimy Gordonová, která se dosud se svými prózami probojovala jen k malým nakladatelům. Navíc román se zaměnitelným názvem Lord of Misrule (lze přeložit jako Pán anarchie) v době vyhlášení nominací (13. října) ještě ani nebyl na trhu, vyšel až 15. listopadu, dva dni před vyhlášením vítězů. Gordonová, která v Praze vedla několik kursů Letní školy tvůrčího psaní, dosud vydala tři romány, jež si získaly přízeň jen několika kritiků. Ve vítězném románu se vydala do prostředí lokálních dostihových závodů a očima pěti rozdílných hrdinů sleduje snílkovství a naděje jedněch, tvrdou a nevděčnou práci jiných a špinavé triky dalších. Sleduje chovatele koní, žokeje, sázkaře i bookmakery a jejich osudy podává v obdivuhodné celistvosti a zároveň s odstupem a ironií.

V kategorii poezie zvítězil Afroameričan Terrance Hayes se sbírkou Lighthead (Zmámenost) a v kategorii knih pro děti kniha Kathryn Erskineové o devítileté dívce s Aspergerovým syndromem nazvaná Mockingbird (Sedmihlásek, Drozd nebo jen Ptáček – kniha odkazuje ke slavnému románu Jako zabít ptáčka neboli To Kill a Mockingbird od Harper Leeové).

© Pavel Mandys

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4032x

Inzerce
Inzerce