Aidt, Marie Naja

Aidt, Marie Naja

portrét beletrie zahraniční

Naja Marie Aidt se narodila 24. prosince 1963 dánským rodičům na západním pobřeží Grónska ve městě Aasiaat. Když jí bylo sedm let, odstěhovala se rodina zpět do Dánska a usadila se v hlavním městě Kodani.

Naja Marie Aidt se narodila 24. prosince 1963 dánským rodičům na západním pobřeží Grónska ve městě Aasiaat. Když jí bylo sedm let, odstěhovala se rodina zpět do Dánska a usadila se v hlavním městě Kodani. V Dánsku Naja Marie trpěla pocity klaustrofobie, nekonečná grónská pole a panenská příroda v ní zanechala hluboké stopy. Změna bydliště a dětství v Kodani je pro ni dodnes zdrojem literární inspirace. K nelehkým životním situacím (stěhování, rozvod rodičů, soužití s otcem ve společném bydlení s cizími lidmi, později s matkou a jejím novým přítelem) se vrací v básnické sbírce Poesibogen (Památníček). V mládí byla aktivní členkou levicové mládežnické organizace Danmarks Kommunistiske Ungdomsforbund. V 18 letech porodila muzikantovi Martinu Heurlinovi syna Frederika. Po složení maturity porodila syny Carla Emila a Johana. V roce 1991 vydala svou první knihu, básnickou sbírku Så længe jeg er ung (Dokud jsem mladá). Krátce nato se rozvedla a podruhé vdala, porodila čtvrtého syna Zakariase. V roce 2008 se přestěhovala do Brooklynu, kde žije dodnes.

Tvorba
Naja Marie Aidt píše básně, divadelní hry, povídky, dětské knihy, texty k písním a napsala také scénář k filmu Strings. Tvorba autorky krouží okolo tématu života v moderní společnosti, vzájemného soužití a komunikace. Z jejích básní, prózy i dramatu je cítit závažnost a tíha každodennosti v západní společnosti. Nevěra, nemoc a smrt, násilí, strach, sexualita a láska v knihách stejně jako v životě útočí ze všech stran, pocit bezmoci, který z děl prýští, zanechává ve čtenáři hluboký zážitek.

Autorka debutovala v roce 1991 sbírkou básní Så længe jeg er ung (Dokud jsem mladá), rok na to následovala sbírka Et vanskeligt møde (Těžké setkání), v roce 1994 vyšla třetí sbírka Det tredje landskab (Třetí krajina), kterou ukončila malou suitu, trilogii o dospívání a dospělosti, o poznání starostí a pocitu ztráty. V poslední básnické sbírce Alting blinker (Všechno bliká) z roku 2009 se zabývá autorka převážně tématem exilu, se kterým se konfrontuje celý život, od dětství v Grónsku, přes mládí v Dánsku, po současnost v New Yorku.

Naja Marie Aidt začínala psaním poezie, povídky psala jen do šuplíku. Poté, co si je s nadšením přečetl dánský spisovatel Morti Vizki, prorazila i s prózou. Tak vznikla její první sbírka Vandmærket (Vodotisk) podávající obraz o lidech na okraji dánské společnosti, o narkomanech, alkoholicích, o homosexualitě a schizofrenii.

Ve druhé sbírce Tilgang (Přístup) se zabývá tématy všednodenního života, dává čtenáři nahlédnout do domácností, ukazuje pocit samoty, špatnou komunikaci, touhu po lásce, nenaplnění, míjení. Novely jsou temné, mnohdy až děsivě těžké a deprimující. Styl povídek je velmi komprimovaný, příběh je vyprávěn na první pohled jednoduše, přímo, bez psychologie postav, bez emocí, ty jsou však silně cítit mezi řádky. Řadí se do realistické tradice. Její styl vychází z minimalistického stylu školy Forfatterskolen, která udala silný tón v dánské literatuře 90. let. Vyniká krátkostí až úsečností, na čtenáře působí strohostí a jasností. Na konci příběhu je čtenář opuštěn a nucen se vyrovnat se silným literárním prožitkem. Jak v próze, tak v lyrice pracuje autorka s rytmem a zvučností.

Její zatím poslední sbírkou povídek, na které pracovala 10 let, je sbírka Pavián (dánsky Bavian, 2006, česky 2010). Autorka v této sbírce podává kritický pohled na dánskou společnost blahobytu, otevírá problémy společnosti 21. století a tabuizovaná témata jako instinktivní lidské chování, pudovost, výchovu dětí a násilí vůči nim, chtíč, nevěru nebo pohrávání si s homosexualitou. Za sbírku získala autorka v roce 2006 Cenu Kritiky a později v roce 2008 významnou cenu Severské rady za literaturu Nordisk Råds Litteraturspris. Úvodní povídka Bulbjerg se letos dostala do anglické antologie Best European Fiction 2010.

 

Dílo:

Så længe jeg er ung (1991, básně), Et vanskeligt møde (1992, básně), Vandmærket (1993, povídky), Det tredje landskab (1994, básně), Tilgang (1995, povídky), Huset overfor (1995, básně), Fra digterens hånd (1996, básně), Blæs på Odysseus (1998, písně), Tjenende ånder (1998, rozhlasová hra), Rejse for en fremmed, digte (1999, básně), Siska (2000, drama), Balladen om Bianca (2002, kniha pro děti), Rundt på gulvet (2004, drama), Zakarias (2005, série knih pro děti), Bavian (2006, povídky; české vydání Pavián, 2010), Poesibog (2008, básně), Åsted (2008, drama), Alting Blinker (2009, básně)

Oficiální stránky autorky

© Markéta Cmíralová

Diskuse

Vložil: marie, 03.02.2011 17:32
Aidt, Marie Naja
1000hlasů
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5854x

Inzerce
Inzerce