Kocjubynska, Mychajlyna

Kocjubynska, Mychajlyna

portrét beletrie zahraniční

Dne 7. ledna 2011 zesnula Mychajlyna Kocjubynska, jedna z nejvýznamnějších představitelek ukrajinského disentu a generace tzv. šedesátníků.

 

Neúnavná bojovnice za svobodu slova

Dne 7. ledna 2011 zesnula Mychajlyna Kocjubynska, filoložka a literární vědkyně, jedna z nejvýznamnějších představitelek ukrajinského disentu. V sovětských dobách bojovala v generaci tzv. šedesátníků za svobodnou ukrajinskou kulturu, svobodu slova, lidská práva atd. Patřila k nejvyšším morálním autoritám na Ukrajině.

Narodila se 18. prosince 1931 ve Vinnyci a byla neteří spisovatele, klasika ukrajinské literatury Mychajla Kocjubynského. Kocjubynska byla držitelkou mnoha vyznamenání (pochopitelně až po rozpadu SSSR), stála v čele kolektivu, který připravil k vydání souborné dílo Vasyla Stuse. V posledních letech pracovala nad vydáním děl Vjačeslava Čornovila.

Vydala například odborné knihy Obrazne slovo v literaturnomu tvori (1960), Literatura jak mystectvo slova (1965), Eťudy pro poetyku Ševčenka (1990), či vzpomínkovou knihu Knyha spomyniv (2006).

Český čtenář má možnost si přečíst rozhovor s Mychajlynou Kocjubynskou a její medailon v knize Vzpoura generace: rozhovory s ukrajinskými intelektuály Bogumiły Berdychowské a Oli Hnatiuk (překlad: Petruška Šustrová, nakl. Ruta, Praha 2009).

 

© Rita Kindlerová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 4505x

Inzerce
Inzerce