Nesbø, Jo

Nesbø, Jo

portrét beletrie zahraniční

Jo Nesbø je současným králem norského kriminálního románu a tvůrčím otcem osobitého a nekonvenčního kriminalisty Harry Holeho.

Král krimi

Jo Nesbø (*1960 v Oslu), současný norský spisovatel a hudebník, je původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář. V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu kriminální román Flaggermusmannen (Netopýří muž), první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitě obrovský úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a také skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román Glasnøkkelen (Skleněný klíč).

Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli: v roce 1998 Kakerlakkene (Švábi), Rødstrupe (2000, Červenka), Sorgenfri (2002, Bezstarostná, česky vyjde jako Nemesis), Marekors (2003, Pentagram), Frelseren (2005, Spasitel), Snømannen (2007, Sněhulák) a  Panserhjerte (2009, Pancéřové srdce).

V roce 2008 publikoval Nesbø další kriminální román s novým hlavním představitelem Rogerem Brownem, který vyšel pod názvem Hodejegerne (Lovci hlav).

Jo Nesbø píše také humoristické knížky pro děti, v nichž vystupuje jako hlavní postava doktor Proktor (Doktor Proktors prompepulver – Prdicí prášek doktora Proktora, 2007; Doktor Proktors tidsbadekar – Doktor Proktor a vana času, 2008; Doktor Proktor og verdens undergang, kanskje – Doktor Proktor a zánik světa, možná, 2010).

Za své kriminální romány získal Jo Nesbø kromě výše zmíněných cen řadu dalších literárních ocenění. Celkem byly jeho knihy přeloženy již do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa. Jen ve čtyřapůlmilionovém Norsku se jich doposud prodalo jeden a půl milionu.

Autorovy osobní stránky: http://www.jonesbo.com/

Nesbo Nesboe Nesbö

© Kateřina Krištůfková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 7884x

Inzerce
Inzerce