Krchovský, J. H.

Krchovský, J. H.

portrét beletrie česká

Ačkoli autor vědomě navazuje na představitele „klasické“ české dekadence konce 19. století, ironií a nápadnými pointami není vzdálen ani Františku Gellnerovi, jenž s dekadencí polemizoval.

 

J. H. Krchovský (vl. jménem Jiří Hásek) se narodil 22. dubna 1960 v Praze, v současnosti žije střídavě v Praze a v Brně. Od roku 1977 do listopadu 1989 byl bez občanského povolání, nyní působí na volné noze.

Řadí se k představitelům poslední (nejmladší) generace českého undergroundu a jako takový se hlásí k inspiraci osobností Egona Bondyho. Před revolucí publikoval v samizdatu, zejména v časopisech Revolver Revue a Vokno. V posledním dvacetiletí mu vyšlo více než deset básnických sbírek (první pod titulem Noci, po nichž nepřichází ráno, prozatím poslední má název Dvojité dno), mezi nimi soubor vybraných juvenilií z let 1978–1981 s názvem Mladost – radost (2005). Ve výboru Básně z roku 1998 byla shrnuta celá tehdejší Krchovského tvorba.

Všem knihám dominuje vyhraněná dekadentní stylizace zahrnující charakteristická témata: smrt, samotu, tíseň, nihilismus, erotiku, alkoholismus apod. Ačkoli autor vědomě navazuje na představitele klasické“ české dekadence konce 19. století, ironií a nápadnými pointami není vzdálen ani Františku Gellnerovi, jenž s dekadencí polemizoval. Ve svém básnickém projevu Krchovský poměrně záhy opustil rozkošatělý volný verš ve prospěch sevřenějších, metricky přísně pravidelných, strofických jednotek. Řada jeho básní se tak svou formou i vyzněním prolnula s žánrem epigramu. Některé texty byly zhudebněny skupinou Krch-Off Band, kde autor působí jako zpěvák a kytarista.

 

© Marek Lollok

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 6000x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce