Cena Severské rady za literaturu 2011

Cena Severské rady za literaturu 2011

aktualita beletrie zahraniční

Prestižní Cenu Severské rady za literaturu vyhrál islandský spisovatel Gyrðir Elíasson a porazil tak favorizovanou norsko-švédskou autorku Beate Grimsrud.

Cena Severské rady za literaturu 2011

Dne 12. dubna byl na tiskové konferenci v Oslo vyhlášen vítěz jubilejního 50. ročníku Ceny Severské rady za literaturu (Nordisk Råds litteraturpris). Stal se jím islandský spisovatel Gyrðir Elíasson, jenž cenu obdržel za sbírku povídek Milli trjánna (Mezi stromy).

V letošním roce bylo na cenu nominováno celkem 13 spisovatelů. Velkou favoritkou byla spisovatelka Beate Grimsrud (*1963), která se narodila v Norsku, ale od roku 1984 žije ve Švédsku a píše v obou jazycích. Její kniha En dåre fri, kterou nominovalo zároveň Norsko a Švédsko, vyšla současně v norštině i švédštině a poprvé v historii tak mohla nastat situace, kdy by se o vítězství podělily dvě severské země.

Gyrðir Elíasson je považován za jednoho z největších současných islandských spisovatelů, v zahraničí ale ještě není příliš známý. Jeho povídky pojednávají o všedních situacích nevšedním stylem. „Od počátku své kariéry spisovatele si Elíasson buduje svébytný svět, v němž je hloubka jednotlivých textů podpořena celkem, jako by celé autorovo dílo tvořilo jeden kolosální text bez hranic, který se rozrůstá s každou další básní či povídkou,“ zní zdůvodnění komise Severské rady, proč cenu obdržel právě Elíasson. Vítěz obdrží finanční prémii ve výši 350 tisíc dánských korun.

Elíasson se narodil v roce 1961. Debutoval o dvacet dva let později básnickou sbírkou Svartvít axlabönd (Černobílé kšandy). Od té doby se živil takřka výhradně psaním – dosud vydal celou řadu básnických a povídkových sbírek a pět románů. Kromě psaní překládá z angličtiny, zaměřuje se na tvorbu původních obyvatel Ameriky a knihy o nich. Přeložil čtyři romány amerického spisovatele Richarda Brautigana, někdy řazeného k beat generation. Žije v Reykjavíku s manželkou a třemi dětmi.

© Jitka Jindřišková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4832x

Inzerce