Cena pro evropskou literaturu

Cena pro evropskou literaturu

aktualita beletrie zahraniční

Román Jáchyma Topola De werkplaats van de duivel (Chladnou zemí), který vyšel v nizozemském překladu Edgara de Bruina v roce 2010, postoupil do užšího výběru Ceny pro evropskou literaturu. Bylo to oznámeno 12. května 2011 během Evropské noci literatury.

Jáchym Topol a Edgar de Bruin v užším výběru Ceny pro evropskou literaturu

Román Jáchyma Topola De werkplaats van de duivel (Chladnou zemí), který vyšel v nizozemském překladu Edgara de Bruina v roce 2010, postoupil do užšího výběru Ceny pro evropskou literaturu. Bylo to oznámeno 12. května 2011 během Evropské noci literatury. Podle vyjádření poroty se v tomto románu Topol projevuje jako „český Grunberg: sardonický i inteligentní“. (Od nizozemského autora Arnona Grunberga vyšel česky např. román Tirza, Argo, 2009.) Cena vznikla z iniciativy Nizozemského literárního fondu (Nederlands letterenfonds), Akademického kulturního střediska Spui25, týdeníku De Groene Amsterdammer a amsterodamského knihkupectví Athenaeum a bude se udělovat letos poprvé. Je určena pro nejlepší román přeložený do nizozemštiny z některého evropského jazyka. Jejím cílem je upozornit na pestrou nabídku současné evropské románové tvorby v nizozemském překladu. Vítězný titul bude vyhlášen v červnu 2011. Cena bude udělena 3. září 2011 během festivalu Manuscripta 2011 v Amsterodamu. Autor vítězného románu získává 10 000 eur a jeho nizozemský překladatel 2500 eur. Kromě Topolova románu se o cenu ve finále ucházejí tito autoři a překladatelé:

Laurent Binet / Liesbeth van Nes: HHhH
Jens Christian Grøndahl / Annelies van Hees: Dat weet je niet (Det gor du ikke)
David Mitchell / Harm Damsma a Niek Miedema: De niet verhoorde gebeden van Jacob de Zoet (The Thousand Autumns of Jacob de Zoet)
Marie Ndiaye / Jeanne Holierhoek: Drie sterke vrouwen (Trois femmes puissantes)
Jáchym Topol / Edgar de Bruin: De werkplaats van de duivel (Chladnou zemí)

 

© Magda de Bruin Hüblová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5490x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce