Lotass, Lotta: Třetí kosmická rychlost

Lotass, Lotta
Třetí kosmická rychlost

recenze beletrie zahraniční

Překlad románu Lotty Lotass představuje další důkaz toho, že současná švédská literatura nabízí více než jen tolik populární krvavé thrillery.

Lotta Lotass: Třetí kosmická rychlost, přel. Anežka Kuzmičová, Kniha Zlín, Zlín 2011, 184 s.

České vydání románu Třetí kosmická rychlost švédské autorky Lotty Lotass se podařilo načasovat dokonale: právě na padesáté výročí prvního (přinejmenším prvního úspěšného) letu rakety s lidskou posádkou do vesmíru. O něm, ale zdaleka ne pouze o něm, kniha velmi osobitým způsobem vypráví.

Pozor – nejde o dokument, přestože se vyprávění dotýká velké spousty skutečných událostí a osob. Máme-li po ruce internetové vyhledávače, zavedou nás aluze nejrůznějšího druhu na stopu řady fascinujících pravdivých (s větší či menší jistotou, vždyť jde o historii Sovětského svazu) příběhů. A pokud někde platí, že skutečnost předčí nejdivočejší fantazii, pak právě zde.

Číst bez průběžných rešerší pak znamená ponořit se do svérázné poezie plné náznaků a tajuplně mrazivé krásy. Lotta Lotass dokáže vyprávět o sovětském vesmírném programu včetně technických detailů neuvěřitelně (bá)snivě. O slovo se přetahují nejrůznější postavy, mezi něž patří sám Jurij, druhý muž ve vesmíru German Titov, ale také celá řada „kosmonautů číslo nula“. Těch, o kterých se většinou nemluví, jen tuší: měli smůlu. Prvního kosmonauta zná celý svět dodnes, ale na projektu se podílelo mnoho dalších lidí, kteří si zasluhují být připomenuti a jejichž příběhy jsou neméně zajímavé. Nejde však jen o fakta, ale také o přesvědčivé vhledy do myšlení a prožívání jednotlivých postav.

Začínáme však daleko dříve: třicátá léta, vesnice Polkovnikovo, narodil se chlapec, s rodinou protrpěl světovou válku a stal se pilotem stíhaček. Kdo má chuť, může pátrat, nakolik se životopisné údaje shodují s Gagarinovými a kde se ten či onen motiv vzal. Následuje líčení drastického výcviku pro kosmický program – budoucí hrdinové jsou zároveň pokusnými králíky, je třeba zjistit, co vše lidský organismus vydrží. „Jedním z nejtrvalejších výzkumných projektů sovětské vědy vůbec je studium limitů lidského těla v rozličných podmínkách. Řečeno jinak, zaměřování a analýza bodů a momentů, v nichž se orgány a tělesné partie či organismus jako celek hroutí a podléhají zkáze.“ (Lotta Lotass jako by chvílemi promlouvala k posluchačům v přednáškovém sále.)

Cynismus generálů hvězdných válek vyniká zejména v kontrastu s nadšením konstruktérů raket a budoucích pilotů. A právě tuto fascinaci nekonečným kosmickým prostorem, stejně jako možnostmi (ale i krásou!) techniky, autorka výborně zprostředkovává. Znovu cítíme úžas nad tím, co je dodnes nepochopitelné, třebaže zároveň samozřejmé: lidé se ocitli v kosmu. Ovšem nelze zapomínat za jakou cenu.

Kosmická loď Vostok se úspěšně vrací a z Gagarina je rázem snad nejznámější člověk na Zemi: „V rodné vísce ho vítá hlouček stařen. Pověz nám, Juriji, viděl jsi ho? Koho? Jak to, že tě k sobě pustil?“ Snad si ani nelze představit lepší ukázku toho, jak je Lotta Lotass schopna vyjádřit mnohé pár slovy. Jinak je však nesnadné její styl charakterizovat. Rychlé a někdy matoucí střídání úhlů pohledu zpočátku působí jako manýra, v průběhu čtení však vychází najevo jeho funkčnost a působivost. Epizody ze životů postav střídají pronikavé psychologické postřehy, krátké odborné vsuvky či líčení přírody. A každá z těchto součásti stojí za to.

Tomu, kdo má zájem, nabízí Třetí kosmická rychlost značnou dávku poučení a impulsů k hledání dalších informací na vlastní pěst, a to nejen o počátcích ve své podstatě šíleného objevování vesmíru. Kdo na historii příliš nevěří, může se zkrátka nechat unášet asociacemi. Nových světů objeví v obou případech nespočet.

© Marie Voslářová

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 59 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

80%autor článku   55%čtenáři

zhlédnuto 3333x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce