Lotass, Lotta

Lotass, Lotta

portrét beletrie zahraniční

Švédská spisovatelka Britt Inger Liselott Lotass byla nedávno představená českým čtenářům románem Třetí kosmická rychlost.

Švédská spisovatelka Britt Inger Liselott Lotass, známá jako Lotta Lotass, se narodila 28. února 1964 v Dalarně ve vesnici Mockfjärd. Od roku 1991 žije v Göteborgu, kde studovala kulturologii, literární vědu a filozofii. Jako téma disertační práce si zvolila dílo spisovatele Stiga Dagermana. V roce 2000 vzbudil pozornost její první román Kallkällan (Studnice), od té doby se soustavně věnuje spisovatelské činnosti. Kromě toho se podílí na internetovém projektu Litteraturbanken, jehož hlavním cílem je usnadňovat badatelům i široké veřejnosti přístup ke klasické švédské literatuře. Od roku 2009 je členkou Švédské akademie.

Tvorba Lotty Lotass zahrnuje prózu, divadelní a rozhlasové hry i interaktivní elektronické texty (viz odkazy níže; můžeme je popsat jako lyrickou prózu inspirovanou fotografiemi z rozličných historických průmyslových objektů). Dočkala se již řady ocenění, několikrát (za díla Band II Från Gabbro till Löväng, Tredje flykthastigheten a skymning:gryning) byla také nominována na nejdůležitější švédskou literární cenu Augustpriset. Charakteristické pro ni je experimentování s jazykem a zkoumání jeho možností, autorka se však nenechává svazovat ani žánrovými omezeními či nepsanými pravidly vnější podoby knih jako takových. Často se inspiruje historickou látkou a využívá dobové dokumenty. V četných dílech se objevuje tematika technického vývoje a s ním spojených etických otázek – mezi ně patří i prozatím jediný román přeložený do češtiny Třetí kosmická rychlost. Z tvorby poslední doby je za významnou považována především trilogie náročných experimentálních románů Den vita jorden (Bílá země), Den röda himlen (Rudé nebe) a Den svarta solen (Černé slunce), které se vztahují k třem kritickým spisům filozofa Immanuela Kanta.

Dílo:

Kallkällan (2000) – próza
Aerodynamiska tal (2001) – próza
Friheten meddelad. Studier i Stig Dagermans författarskap (2002) – disertační práce
Band II. Från Gabbro till Löväng (2002) – próza
Tredje flykthastigheten (2004), česky jako Třetí kosmická rychlost (2011) – próza
skymning:gryning (2005) – próza
Samlarna (2005) – drama
Min röst skall nu komma från en annan plats i rummet (2006) – próza
Den vita jorden (2007) – próza
Arkipelag (2007) – sbírka rozhlasových her
Dalén (2008) – drama
Den röda himlen (2008) – próza
Redwood (2008-2009) – elektronický text
Hemvist (2009) – elektronický text
Kraftverk (2009-2010) – elektronický text
Speleologerna (2009) – drama
Den svarta solen (2009) – próza
Sparta (2010) – próza
Klar himmel (2010) – drama
Fjärrskrift (2011) – próza (vytištěná na dálnopisné pásce)

© Marie Voslářová

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3134x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce