Lander, Leena

Lander, Leena

portrét krimi

Knihy nejpopulárnější a nejpřekládanější finské autorky se žánrově pohybují na pomezí thrilleru. Vyznačují se čtivostí, dobře udržovaným napětím, bravurní kompozicí, poměrně širokým tematickým záběrem a důslednou psychologickou propracovaností ústředních postav.

Finská mistryně thrilleru

Finská spisovatelka Leena Lander se narodila 25. října 1955 v Turku. Studovala na Filozofické fakultě Univerzity v Turku, studia finského jazyka, obecné literární vědy, mediální komunikace a pedagogiky zakončila v roce 1978.

Je autorkou řady románů, povídek, divadelních a rozhlasových her. Třikrát pronikla do nominací na Cenu Finlandia, je držitelkou několika literárních cen a čestných uznání, z nich nejvýznamnější je Cena Kaleviho Jänttiho.

Její díla, žánrově na pomezí thrilleru, se vyznačují čtivostí, dobře udržovaným napětím, bravurní kompozicí, poměrně širokým tematickým záběrem a důslednou psychologickou propracovaností ústředních postav.

V současné době patří mezi nejpopulárnější a zároveň nejvíce překládané finské autorky. Kromě všech skandinávských zemí její díla pravidelně vycházejí v Německu, Francii, Holandsku, Itálii a Španělsku, jednotlivé překlady vyšly v Rusku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Kanadě, Polsku, Rakousku, Švýcarsku, a dokonce v Sýrii.

Mezi její nejčastěji překládaná díla patří volná trilogie Tummien perhosten koti (Dům černých motýlů, 1991), Tulkoon myrsky (Nechť nastane bouře, 1994) a Iloisen kotiinpaluun asuinsijat (Obydlí šťastného návratu, 1997) a psychodrama Käsky (Rozkaz, 2003).

Některé romány se dočkaly zfilmování (Dům černých motýlů, Rozkaz – ten se v roce 2008 stal ve Finsku filmem roku) i úspěšných divadelních dramatizací (Dům černých motýlů, Nechť nastane bouře, Rozkaz).

© Vladimír Piskoř

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2678x

Inzerce
Inzerce