Americká Národní knižní cena 2011

Americká Národní knižní cena 2011

aktualita beletrie zahraniční

Nejsledovanější americkou knižní cenu v kategorii próza letos opanovala mladá afroamerická autorka Jesmyn Wardová. Výběr nominací i seznam vítězných autorů byl pestrou přehlídkou spisovatelů neamerického původu.

Americká Národní knižní cena 2011

Nejsledovanější americkou knižní cenu v kategorii próza letos opanovala mladá afroamerická autorka Jesmyn Wardová. Výběr nominací i seznam vítězných autorů byl pestrou přehlídkou spisovatelů neamerického původu.

Mezi pěticí nominovaných na nejsledovanější cenu za nejlepší prózu se kromě Wardové objevil potomek slovenských přistěhovalců Andrew Krivak (jeho román The Sojourn vypráví příběh vojáka rakousko-uherské armády nasazeného do bojů první světové války v Itálii), Théa Obrehtová narozená v roce 1985 v Bělehradě (na Balkáně se také odehrává děj jejího románu The Tiger’s Wife) a Kaliforňanka s japonskými kořeny Julie Otsuka; její The Buddha in the Attic zase vypráví o Japonkách, které byly na základě fotografií provdány do USA; ještě před 2. světovou válkou). Pětici doplnila zkušená povídkářka Edith Pearlmanová se sbírkou Binocular Vision. Vítězný román Jasmyn Wardové Salvage the Bones je inspirován jejími přímými zážitky z doby, kdy její rodné městečko v Mississippi zasáhl hurikán Katrina. Patnáctiletá těhotná dívka Esch a její tři bratři vyrůstají bez matky, otec propadl alkoholu. Jejich život je už tak dost těžký, avšak do podoby každodenního boje o přežití jej zdramatizuje náhlá přírodní katastrofa.

Multikulturní obrázek ze slavnostního ceremoniálu vhodně doplnila vítězka kategorie knihy pro děti: prvotina Inside Out and Back Again původem Vietnamky Thanhha Lai vychází také z její vlastní zkušenosti a líčí osudy malé dívky, která vyrůstá v Saigonu v době vietnamské války. Před blížícími se komunistickými vojsky rodina uprchne do Alabamy, kde se dívka setká s diametrálně odlišným prostředím. Cenu za poezii si odnesla básnířka Nikky Finneyová za sbírku Head Off & Split, nejlepší non-fiction dle příslušné poroty napsal Stephen Greenblatt, který v knize The Swerve: How the World Became Modern vypráví příběh o tom, jak se zrodila renesance: když největší soudobý sběratel knih Poggio Bracciolini objevil rukopis didakticko-epické básně O přírodě od římského básníka Lucretia o tom, jak by svět fungoval bez bázně před bohy, přeložil jej a vytiskl; kniha se později stala jedním z nejvýznamnějších iniciačních momentů nejen pro renesanční umělce.

Letošní ročník nejvýznamnějších amerických literárních cen se potýkal s malým skandálem: mezi nominacemi na nejlepší knihy pro děti se zprvu objevila kniha Shine od populární autorky Lauren Myracleové. Brzy po zveřejnění ovšem National Book Foundation, která ceny vyhlašuje, oznámila, že došlo k záměně a namísto Shine se ve výběru objevila kniha Chime od Frany Billingsleyové. Později vyšlo najevo, že porotci organizátorům sdělili svůj verdikt telefonicky a při fonetickém přepisu názvu došlo k chybě. Ceremoniál, který moderoval herec John Lithgow, se uskutečnil v New Yorku jen několik bloků od místa, kde proti nemravnému bohatnutí úzké vrstvy nejbohatších již několik dní nepřetržitě demonstrovaly tisíce lidí. A většina autorů, kteří se v jeho průběhu dostali ke slovu, vyjádřila protestujícím sympatie či se s nimi přímo ztotožnila. Pro vítěze každé kategorie byla připravena finanční prémie 10 000 dolarů, všechny knihy však především čeká razantní zvýšení prodeje.
 

© Pavel Mandys

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3742x

štítky k článku

Inzerce