Moor, Margriet de: Malíř a dívka

Moor, Margriet de
Malíř a dívka

anotace beletrie zahraniční

Margriet de Moorová vypráví napínavý příběh Elsje Christiaens, mladé Dánky z Jutska, která se na sklonku tuhé zimy 1664 vydá lodí do Amsterodamu. Toto hospodářské centrum tehdejšího světa přitahuje jako magnet přistěhovalce ze všech koutů vidinou lepších, tedy i důstojnějších životních podmínek. Symbolem města je zbrusu nová radnice s nádherným Občanským sálem, volně přístupným všem obyvatelům.

Margriet de Moorová: Malíř a dívka. Z nizozemského orig. De schilder en het meisje přel. a doslov napsala Magda de Bruin Hüblová. Pistorius & Olšanská, Příbram, 2011, 232 s.

Je 3. května 1664, den, kdy na hlavním amsterodamském náměstí Dam mají veřejně popravit osmnáctiletou dívku. Vypraví se tam celé město. Jistý malíř však potřebu „být při tom“ necítí. V myšlenkách je u obrazu, k němuž si toho dopoledne nakoupil barvy: rudé a zlaté pigmenty. Až odpoledne mu syn líčí podrobnosti o dívčině hrůzném konci.

Margriet de Moorová vypráví napínavý příběh Elsje Christiaens, mladé Dánky z Jutska, která se na sklonku tuhé zimy 1664 vydá lodí do Amsterodamu. Toto hospodářské centrum tehdejšího světa přitahuje jako magnet přistěhovalce ze všech koutů vidinou lepších, tedy i důstojnějších životních podmínek. Symbolem města je zbrusu nová radnice s nádherným Občanským sálem, volně přístupným všem obyvatelům. Životnost a přitažlivost města v tomto „zlatém věku“ neoslabí ani pravidelné morové epidemie. Přesto se Amsterodam k lidem odjinud někdy zachová macešsky. Příběh mladičké dívky na prahu života se prolíná s příběhem stárnoucího malíře, který truchlí po ženě. Autorka líčí, jak se v den popravy jejich životní osudy protnou, což vyústí v odříkané, ale o to působivější tiché setkání.

© Magda de Bruin Hüblová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4495x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce