Parra, Nicanor (Premio Cervantes 2011)

Parra, Nicanor (Premio Cervantes 2011)

aktualita beletrie zahraniční

Prestižní Cervantesovu cenu za celoživotní španělsky psanou literární tvorbu získal minulý týden sedmadevadesátiletý básník a matematik Nicanor Parra.

Chilský „antibásník“ Nicanor Parra získal Cervantesovu cenu

Prestižní Cervantesovu cenu za celoživotní španělsky psanou literární tvorbu získal minulý týden sedmadevadesátiletý básník a matematik Nicanor Parra. Porazil tak ostatní letošní kandidáty, kterými byli Ernesto Cardenal (Nikaragua), Fernando Vallejo (Kolumbie), Ricardo Piglia (Argentina), Eduardo Galeano (Uruguay) nebo Fina García Marruz (Kuba).

Svým způsobem se očekávalo, že cena letos připadne na hispanoamerického autora, jelikož o vítězství se pravidelně střídají autoři Španělska a Hispánské Ameriky a v loňském roce tuto cenu obdržela Španělka Ana María Matute. Ta byla teprve třetí ženou, která cenu od jejího vzniku roku 1976 získala. I Nicanor Parra se stal třetím Chilanem (po Gonzalu Rojasovi (2003) a Jorgem Edwardsovi (1999)) oceněným Cervantesovou cenou. Španělští autoři již „posbírali“ téměř dvacet ocenění.

A čísly se dá pokračovat: vypadá to, že matematikovi Parrovi roky zakončené jedničkou přinášejí štěstí, aspoň co se literatury týče: v roce 1991 mu byla udělena cena Juana Rulfa, o deset let později cena Královny Sofie za španělsky psanou poezii, a letošní „Cervantes“ tuto řadu neporušil. Parra byl také několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu.

Zakladatel takzvané „antipoezie“, který se svou precizní poetikou bez příkras snažil jít proti vyumělkované estetice avantgardní poezie, je českým čtenářům známý zatím jen sbírkou Básně proti plešatění (česky r. 2002), v překladu Petra Zavadila, letošního laureáta Jungamannovy ceny za nejlepší překlad.

Básník cenu převezme příští rok z rukou španělského krále Juana Carlose I. na den výročí úmrtí Miguela de Cervantese (1547–1616), dne 23.dubna, v Cervantesově rodišti Alcalá de Henares.

Autoportét Nicanora Parry

© Denisa Škodová

Diskuse

Vložil: Oto Horák, 11.12.2011 09:56
Parra, Nicanor (Premio Cervantes 2011)
Nicanor Parra byl také velká překladatelská láska Jana Zábrany. Z různých důvodů nevyšla knížka, ale uskutečněné překlady uveřejnil časopis Světová literatura 4/1993. Doporučuji!
Vložil: Jonas, 10.12.2011 23:03
Parra, Nicanor (Premio Cervantes 2011)
Parra jeste zije? Ten Zavadiluv vybor je dobry, doporucuji.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4292x

Inzerce