Volková, Bronislava: Vzpomínky moře. Básně z let 1973–2010

Volková, Bronislava
Vzpomínky moře. Básně z let 1973–2010

aktualita beletrie česká

Ve čtvrtek 26. ledna se v prostorách exilové knihovny Libri Prohibiti v Praze na Senovážném náměstí konal křest knihy sebraných básní Vzpomínky moře české básnířky a profesorky na Indiana University v Bloomingtonu v USA Bronislavy Volkové. Křest byl spojen s vernisáží retrospektivy výtvarného díla Volkové.

Křest knihy Vzpomínky moře Bronislavy Volkové
Bronislava Volková:
Vzpomínky moře. Básně z let 1973–2010. Červený Kostelec, Pavel Mervart 2012, 392 s.

Ve čtvrtek 26. ledna se v prostorách exilové knihovny Libri Prohibiti v Praze na Senovážném náměstí konal křest knihy sebraných básní Vzpomínky moře české básnířky a profesorky na Indiana University v Bloomingtonu v USA Bronislavy Volkové. Křest byl současně spojen s vernisáží retrospektivy výtvarného díla Volkové. Literární večírek a vernisáž zahájil ředitel exilové knihovny Jiří Gruntorád. Představil Bronislavu Volkovou i jako členku společnosti Libri Prohibiti. Kurátorkou výstavy byla jeho spolupracovnice Kateřina Volková. Gruntorád zdůraznil, že mezi autorkou a kurátorkou není žádná rodinná příbuznost.

Po Gruntorádovi se slova ujal doc. Vladimír Novotný, který promluvil o poezii Bronislavy Volkové a o její nové knize. Zdůraznil, že se nejedná o vzpomínkovou poezii, jak by titul knihy mohl někomu napovídat, ale o poezii reflexivní a meditativní s motivy mimo jiné i esoterickými a dokumentárními. Název sbírky Vzpomínky moře je metaforický. Doc. Novotný také připomněl fakt, že česká exilová literatura není často interpretována, ani dobře chápána. Vyjádřil se v kostce také o kolážích Volkové, které jsou podle něj založené na surrealistickém principu, příbuzném s tvorbou Teigeho.

Nakonec se slova ujala samotná autorka. Poděkovala všem, kteří se organizace křtu a výstavy zúčastnili, a také nakladateli knihy. Vysvětlila, že tato kniha vznikla jako soubor básní z deseti knížek, jež dnes poprvé vycházejí v Čechách. Dosud byly její sbírky vydávány pouze v zahraničí, napřed v nakladatelství PmD v Mnichově a pak dvojjazyčně v nakladatelství Explorer Editions v Bloomingtonu. Kniha Vzpomínky moře vznikla jak díky českému, tak díky americkému financování – podílelo se na něm Ministerstvo kultury České republiky a Borns Jewish Program of Indiana University. Volková také promluvila o vztahu své básnické tvorby ke svým kolážím a o tom, že básně psala velmi dlouho, zatímco vystavované koláže vznikaly během posledních deseti let.

Po barokní hudební vložce kytaristy Pavla Steidla přednesla Volková několik básní ze své knihy. Po čtení následovala vernisáž, diskuse s autorkou v přátelské atmosféře a autogramiáda. Vernisáž byla natáčena Českou televizí a odvysílána 5. 2. v rámci pořadu Knižní svět, a také televizí Metropol. Výstava obsahuje i přehled dříve vydaných knížek a dokumentů o Volkové a bude trvat do 24. 2. 2011.

© Dimana Ivanova

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3277x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce