Hammer, Søren; Hammer, Liselotte

Hammer, Søren; Hammer, Liselotte

portrét krimi

Sourozenecké duo Liselotte a Søren Hammerovi patří mezi nejvýraznější současné dánské autory kriminálních románů. Kromě poutavého příběhu kladou autoři i naléhavé otázky týkající se lidské morálky, čímž rámec klasické krimi výrazně překračují.

Dánské sourozenecké duo vévodí krimi

Sourozenecké duo Liselotte a Søren Hammerovi patří mezi nejvýraznější současné dánské autory kriminálních románů. Kromě poutavého příběhu kladou autoři i naléhavé otázky týkající se lidské morálky, čímž rámec klasické krimi výrazně překračují.

Liselotte a Søren Hammerovi prorazili na dánské literární scéně kriminálním románem s neobvykle silným morálním podtextem Bestie uvnitř (česky 2012). Pro oba autory je však spisovatelská činnost a úspěch naprostou novinkou. Sedmapadesátiletá Liselotte je zdravotní sestra a pracuje jako vedoucí pečovatelské služby, její o tři roky starší bratr Søren učí na základní škole. Autoři společně bydlí v menším městě na severu ostrova Sjælland, oba jsou aktivní sociální demokraté, politické názory však do svých románů nepromítají.

Román Bestie uvnitř psali původně jen tak do šuplíku, pro zábavu. Když ale román čítající původně na 1000 stran po šesti letech dokončili, zkusmo ho poslali nakladatelství Gyldendal, které zareagovalo pozitivněji, než by se dalo čekat. Ještě před vydáním románu v Dánsku prodalo nakladatelství práva několika zemím, což se stalo poprvé v historii Gyldendalu. Autoři však museli román několikrát přepracovávat, konečná verze je například více než o polovinu kratší. Bestie uvnitř vyšla v Dánsku na jaře roku 2010, do konce roku se prodalo na 60 000 výtisků.

Bestie uvnitř je prvním z řady kriminálních románu o komisaři Konradu Simonsenovi a jeho kodaňském vyšetřovacím týmu. Románová série sleduje i rámcový příběh o soukromém životě komisaře a ostatních postav. Romány psali autoři najednou, zatímco jejich knižní debut čekal na vydání, byly zbylé 4 svazky v různém stádiu procesu psaní.

Ještě téhož roku, kdy byla vydána Bestie uvnitř, následoval krimiromán Alting har sin pris (Vše má svou cenu, 2010), v němž Konrad Simonsen vyšetřuje vraždu v Grónsku, která má jasnou spojitost s předešlými vraždami v Dánsku. Hned rok nato vyšel román Ensomme hjerters klub (Klub osamělých srdcí, 2011), kde se Konrad Simonsen zarytě snaží objasnit příčiny nehody pošťáka. Jeho vyšetřování se mísí s retrospektivními pohledy do Simonsenovy minulosti a událostmi z 60. a 70. let.

Autorská dvojice chystá vydání dvou dalších románů o Simonsenově oddělení vražd, romány Tomatfrøen (Parosnička rajská) a Den sindssyge polak (Šílený Polák).

© Markéta Cmíralová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3270x

Inzerce