Cena Lipského knižního veletrhu 2012

Cena Lipského knižního veletrhu 2012

aktualita beletrie zahraniční

Letošní cenu Lipského knižního veletrhu v kategorii beletrie obdržel Wolfgang Herrndorf za svůj román Sand (Písek, Rowohlt).

Včera se v Lipsku rozdávaly literární ceny

Letošní cenu Lipského knižního veletrhu v kategorii beletrie obdržel Wolfgang Herrndorf za svůj román Sand (Písek, Rowohlt). Tento thriller se odehrává počátkem sedmdesátých let na Sahaře, příběhem defilují velmi rozdílní protagonisté, je to noční můra, avšak podaná s lehkostí, v elegantním tónu a se smyslem pro komično – tak svůj verdikt odůvodnila porota.

Sedmačtyřicetiletý berlínský autor se však předávání cen osobně nezúčastnil, svádí krutý boj s rakovinou. Již loni figurovalo Herrndorfovo jméno na seznamu nominovaných titulů – o cenu se ucházel s road novel tschick, která letos vyjde v českém překladu Michaely Škultéty v nakladatelství Argo.

Cena Lipského knižního veletrhu se udílí ve třech kategoriích, každá je dotovaná částkou 15 000 eur. Cenu za překlad si odnesla Christina Viragh – posledních pět let zasvětila práci na překladu rozsáhlého díla Párhuzamos történetek (Paralelní příběhy) maďarského autora Pétera Nádase. Za odbornou historickou publikaci o stalinistických čistkách Verbrannte Erde. Stalins Herrschaft der Gewalt (Spálená země. Stalinova vláda násilí) byl oceněn Jörg Baberowski. Toto rozhodnutí poroty bylo překvapivé, neboť o den dříve získali v Lipsku Cenu evropského porozumění historikové Ian Kershaw (GB) a Timothy Snyder (USA), kteří se ve svých dílech rovněž zabývají terorem a násilím za Hitlera a Stalina.

© Jitka Nešporová

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3157x

katalogy

Inzerce