Lindstrøm, Merethe

Lindstrøm, Merethe

portrét beletrie zahraniční

Čerstvá nositelka prestižní ceny Severské rady za literaturu oslovila porotu i čtenáře poklidným, precizním a promyšleným stylem, kterým líčí, jak se dramatická minulost pomalu vloudí do života a vědomí stárnoucí ženy.

Merethe Lindstrøm – mistryně líčení prostředí a psychologie postav

Merethe Lindstrøm se narodila v roce 1963 v Bergenu, ale vyrůstala v severonorském Hammerfestu, v západonorském Stordu a v Hølandu nedaleko Oslo. V současné době žije v norském hlavním městě Oslo. Debutovala v roce 1983 povídkovou sbírkou Sexorcisten og andre fortellinger (Sexorcista a jiné povídky). Napsala sedm románů, sedm povídkových sbírek a společně s Gro Hege Bergan také dětskou knihu Mille og den magiske kringlen (Mille a kouzelný preclík, 1997). Ve svých knihách často zprostředkovává pohled neklidné mládeže. Velmi úsporným stylem a poeticko-analytickým jazykem zdařile vykresluje zejména prostředí a psychologii postav. Charakteristickým rysem její tvorby je hledání moderního člověka. Jako centrální motivy se objevují stesk, touha, problémy v komunikaci a generační rozdíly.

K nejúspěšnějším autorčiným dílům patří povídková sbírka Svømme under vann (Plavat pod vodou, 1994) a romány Steinsamlere (Sběrači kamenů, 1996) a Stedfortrederen (Náhradník, 1997). Steinsamlere bývají obecně považováni za autorčin literární průlom. Příběh, v němž významnou roli hrají aluze na filozofii Ludwiga Wittgensteina, norské válečné dějiny a nacismus, pojednává o celoživotním milostném vztahu profesora a jeho sekretářky. Stedfortrederen zase líčí život v nápravném zařízení pro chlapce na ostrově Stenøy, a zpracovává tedy stejné téma jako nákladný norský film Král z ostrova Bastøy z roku 2010, který měli možnost zhlédnout také čeští diváci.

Na Cenu Severské rady už byla Lindstrøm nominována v roce 2008 za povídkovou sbírku Gjestene (Hosté, 2007), která se věnuje mezilidským vztahům. Soustředí se na intenzivní okamžiky, které umožňují spatřit sebe sama i ostatní novýma očima. Dager i stillhetens historie je jejím nejnovějším dílem, které již dříve obdrželo norskou Cenu kritiků (Kritikerprisen) v kategorii literatury pro dospělé. Líčí život postarších manželů, kteří se domluvili, že nebudou mluvit o své minulosti. Zatímco se muž uzavírá stále více do sebe, snaží se žena z mlčení a izolace vymanit. Autorka rozehrává rodinné drama, v němž se stíny minulosti nezjeví náhle, nýbrž jsou přítomny po celou dobu.

Dva romány od Merethe Lindstrøm byly přeloženy do němčiny, román Stedfortrederen se dočkal také francouzského vydání. V českém překladu vyšlo od autorky pouze několik povídek, a to ve studentských antologiích Krajina s pobřežím a Se světem nepohneš.

Dosavadní tvorba Merethe Lindstrøm:
1983 Sexorcisten og andre fortellinger
1986 Borte, men savnet
1990 Kannibal-leken
1992 Regnbarnas rike
1994 Svømme under vann
1996 Steinsamlere
1997 Stedfortrederen
1997 Mille og den magiske kringlen
1999 Jeg kjenner dette huset
2002 Natthjem
2003 Ingenting om mørket
2005 Barnejegeren
2007 Gjestene
2008 Det må ha vært ensomt der. Utvalgte noveller
2011 Dager i stillhetens historie

Odkazy:
http://nordicwomensliterature.net/writer/lindstr%C3%B8m-merethe (anglicky)
http://no.wikipedia.org/wiki/Merethe_Lindstr%C3%B8m (norsky)
http://www.aschehoug.no/forfattere/alfabetisk/vis?contentItemId=652582 (norsky)
http://snl.no/Merethe_Lindstr%C3%B8m (norsky)

Lindstrom Lindström

© Jitka Jindřišková

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4146x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce