Pamuk, Orhan: Muzeum nevinnosti

Pamuk, Orhan
Muzeum nevinnosti

aktualita beletrie zahraniční

Již dlouho před dokončením románu Muzeum nevinnosti (2008) sbíral Orhan Pamuk, turecký laureát Nobelovy ceny za literaturu, artefakty dokumentující každodenní život v Istanbulu ve druhé půli 20. století. Nyní se jeho dlouholetý sen stává skutečností. Po „předpremiéře“ určené převážně novinářům se 28. dubna v istanbulském Cihangiru (Çukurcumská ulice 24) otevře veřejnosti muzeum shromažďující nejrůznější objekty vizuálně i akusticky doplňující jeho román.

Pamukovo Muzeum nevinnosti se otevírá veřejnosti

Již dlouho před dokončením románu Muzeum nevinnosti (2008) sbíral Orhan Pamuk, turecký laureát Nobelovy ceny za literaturu, artefakty dokumentující každodenní život v Istanbulu ve druhé půli 20. století. Nyní se jeho dlouholetý sen stává skutečností. Po „předpremiéře“ určené převážně novinářům se 28. dubna v istanbulském Cihangiru (Çukurcumská ulice 24) otevře veřejnosti muzeum shromažďující nejrůznější objekty vizuálně i akusticky doplňující jeho román. V románové předloze si hlavní hrdina Kemal léta tvoří soukromou sbírku „fetišů“ – náušnic, kapesníčků, skleniček, rtěnek, cigaretových nedopalků –, jichž se kdysi dotkla jeho ztracená láska Füsun, vlastnila je, použila či jenom v Kemalovi vzbuzují vzpomínky na jejich romanci. Jak románové, tak „skutečné“ Muzeum nevinnosti má máloco společného s kabinety kuriozit, známými z evropského novověku. Je to mnohem více památník drtivé melancholii. Pamukův román je v zachycení „triviálností“ ztroskotaného vztahu možná jedním z nejsmutnějších milostných románů, jaké byly napsány. Tento žal podbarvuje nostalgia loci Istanbulu, města věčné změny a zkázy, světa mizejícího člověku před očima každým okamžikem, i nostalgia temporis za časem ztraceného dětství a mládí.
Čtenáře knihy v muzeu možná pobaví třeba 4 213 cigaretových špačků, které románová Füsun vykouřila, nebo je zaujme rukopis románu z pera (románového) Kemala. Návštěvníku s Pamukovým dílem neobeznámenému zase možná před očima vyvstanou pozapomenuté detaily, z nichž se skládal každodenní život v Istanbulu nedávné minulosti.

© Petr Kučera

Diskuse

Vložil: Rejčka, 27.05.2012 23:27
Pamuk, Orhan: Muzeum nevinnosti
Jaký je Orhan Pamuk osobně? Melancholický?
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4989x

Inzerce