Nikl, Petr: Žlutí lvi

Nikl, Petr
Žlutí lvi

recenze dětská

Již celé čtvrtstoletí uběhlo od doby, kdy všestranný umělec Petr Nikl, tehdy v roce 1986 student Akademie výtvarných umění, snil svůj sen o žlutém lvu. Sen, jehož jinotajné poselství bylo zachováno v podobě několika autorem ručně svázaných knižních exemplářů ražených na starém consulu.

Petr Nikl: Žlutí lvi. Meander, Praha, 2011, 32 s.

Již celé čtvrtstoletí uběhlo od doby, kdy všestranný umělec Petr Nikl, tehdy v roce 1986 student Akademie výtvarných umění, snil svůj sen o žlutém lvu. Sen, jehož jinotajné poselství bylo zachováno v podobě několika autorem ručně svázaných knižních exemplářů ražených na starém consulu. Tak vznikl půvabný příběh o zasvěcení dítěte do světa dospělých, který je čtenářské veřejnosti nyní poprvé představen v umělecké edici Modrý slon Niklova kmenového nakladatelství Meander.

Útlé alegorické vyprávění evokuje iniciační proces, jenž se rodí v magické, tajemstvím opředené metafoře s tematikou volby svobodné cesty dítěte k dospělosti. Hlavní hrdina příběhu, syn jednoho z lovců, číhajících za úplňkových nocí na lví smečku, se vzepře krutosti, skryté v tradičním pobíjení lvů. Charismatická autorita žlutého lva, s nímž se chlapec setkává ve snu, zboří jeho předsudky o nevyhnutelnosti boje a nastaví zrcadlo společenství, zaslepenému touhou po moci a ovládání ostatních. Žlutí lvi se tak stávají symbolem síly vyššího principu, mytickými tvory, jejichž zářící hříva zosobňuje prozření hlavního hrdiny.

Niklův autorský jazyk je poetický a jeho symboly se vyznačují řadou aluzí. Prostředí smrkového lesa vytváří fantazijní prostor, evokující přímočarou cestu ke světelné lví hoře. Detailně prokreslené motivy světla v podobě slunečního svitu vtěleného do lví hřívy, zářícího měsíce či magického světelného kuželu přinášejí odkaz na Platónovu filozofickou cestu, vedoucí od stínů k idejím, od odrazů ke skutečnosti. Marnost lítého boje i směřování k tradicím východu symbolizují turecké šavle v rukou krutých mužů, kteří se v zaslepení válečné vřavy postupně ztrácejí v hloubi temného lesa v podobě statných lvů. Kruh života se tak uzavírá, z lovců se stává kořist příštích generací bojovníků.

Niklův obdivuhodný umělecký záběr prostupuje všemi složkami knihy, které snoubí prvky astrálního mýtu, dobrodružných cest bájných hrdinů i exotických pohádek z Dálného východu. Pestrost různorodých motivů prochází vypravěčskou linií i vizuálním ztvárněním. Autor tak přirozeně násobí estetické účinky svého díla. Slepotisková ražba obálky, efektní typografické zpracování i tajemné linoryty postupně rozkrývají Niklovo poselství ochoty člověka vzepřít se konvencím při cestě ke svobodě.

© Hana Lavičková

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 130 čtenářů.

Diskuse

Vložil: zenzen, 28.05.2012 16:34
Nikl, Petr: Žlutí lvi
Hezká kniha, možná až příliš poetická, ale to je otázkou jen momentálního ladění čtenáře.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

80%autor článku   54%čtenáři

zhlédnuto 4544x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce